10 miejsc w Turcji, których nie zapomnisz

15.05.2014 04:00
Kapadocja - księżycowe krajobrazy powstałe dzięki wulkanom, utworzone w wyniku erozji skalne grzyby i bajkowe kominy

Kapadocja - księżycowe krajobrazy powstałe dzięki wulkanom, utworzone w wyniku erozji skalne grzyby i bajkowe kominy (Fot. Shutterstock)

Turcja około dwa i pół razy większa od Polski jest naszpikowana zabytkami i ciekawostkami. Oto dziesięć miejsc, których nie powinniśmy ominąć
1. Stambuł

Jedyne w świecie miasto położone na dwóch kontynentach, dzielnice azjatyckie z europejskimi łączą dwa mosty. Jest wielki (10 mln mieszkańców), hałaśliwy, zatłoczony, ale fascynujący. Sztandarowe zabytki: pałac sułtański Topkapi z haremem i skarbcem, bazylika Hagia Sophia, Błękitny Meczet, pozostałości antycznego hipodromu (stąd pochodzą słynne konie wywiezione przez krzyżowców do Wenecji, gdzie zdobią bazylikę św. Marka), kościół na Chorze z bizantyjskimi mozaikami. Odwiedźmy też koniecznie cysterny zwane Zatopionym Pałacem (magiczne miejsce!) i Muzeum Mickiewicza w domu, w którym zmarł w 1855 r., oraz spójrzmy na Stambuł z pokładu statku płynącego po Bosforze. Nawet jeśli nie zamierzamy nic kupować, wybierzmy się na bazary Egipski i Kryty - ze względu na atmosferę!

2. Troja

Nie każdemu jej pozostałości się spodobają, ale to przecież miejsce legenda. Jeśli czytaliśmy "Iliadę" i choć trochę interesujemy się historią, oglądane warstwy z numerkami od 1 do 9 (w miejscu tym było dziewięć Troi - każda odradzała się na gruzach poprzedniej) przestaną być tylko kamieniami - w wyobraźni ujrzymy na nich Achillesa, Priama, piękną Helenę, armię Agamemnona... Konia trojańskiego wyobrażać sobie nie musimy - jego replika stoi przy wejściu (można nawet wejść do środka).

3. Pergamon

Wyrósł w III wieku p.n.e. na szczycie samotnej góry. Po słynnym ołtarzu (jest w berlińskim muzeum Pergamońskim) został wprawdzie tylko niepozorny piedestał, ale zachowało się sporo innych budowli, jak wbudowany w zbocze teatr na 10 tys. osób czy kolumny świątyni Trajana. Znajdowała się tu jedna z najsłynniejszych starożytnych bibliotek, na potrzeby której wynaleziono pergamin (po tym jak Egipcjanie odcięli dostawy papirusu). Niedaleko leży Asklepion - szpital z II w. p.n.e.

4. Efez

Nie znam drugiego tak świetnie zachowanego starożytnego miasta. Teren objęty wykopaliskami jest ogromny - w starożytnym Efezie mieszkało 100 tys. ludzi! Spacerując dawnymi ulicami (są nawet pozostałości kanalizacji), oglądamy świątynie, nimfeony, agory, teatr i imponującą fasadę biblioteki. Zachowały się nawet antyczne toalety, gdzie miło się siedzi i dziś. Stojąca w pobliżu samotna kolumna to jedyna pozostałość Artemizjonu - świątyni Artemidy zaliczanej do siedmiu cudów świata, a spalonej w 356 r. p.n.e. przez szewca Herostratesa, który chciał w ten sposób przejść do historii. Po sąsiedzku wznoszą się pozostałości Bazyliki św. Jana, w której pochowano apostoła - w Efezie napisał swoją Ewangelię, jest też autorem Listów do Efezjan. Pokonawszy 6 km krętą drogą w górę, znajdziemy się w Maryemana - miejscu czczonym przez chrześcijan i muzułmanów, w którym jakoby ostatnie lata życia spędziła Maryja, matka Jezusa.

5. Didima i Milet

Didima to położona nad morzem zrujnowana świątynia, ale za to jaka! Przy 16-metrowych kolumnach poczujemy się malutcy. A kiedyś stał tu istny las kolumn. Była to jedna z najważniejszych świątyń poświęconych Apollinowi, ze słynną wyrocznią obsługiwaną przez kapłanów z greckich Delf. Co roku przybywały tu pielgrzymki z oddalonego o 16 km Miletu, którego ruiny też warto odwiedzić (w VII i VIII w. p.n.e. jedno z najważniejszych miast świata helleńskiego). Domu słynnego Talesa wprawdzie nie zobaczymy, ale jest sporo innych pozostałości niezadeptanych jeszcze przez turystów.

6. Pamukkale/ Hierapolis

Śnieżnobiałe wapienne tarasy wypełnione wodą ze źródeł termalnych z daleka przypominają rzucone na zbocze góry kłaczki bawełny - stąd nazwa tego miejsca oznaczająca "Bawełniany Zamek". Jeśli chcemy wykąpać się w leczniczych wodach, skorzystajmy z basenu w wybudowanym tuż przy tarasach hotelu - dodatkową atrakcją są zatopione w wodzie antyczne kolumny. Warto pospacerować wśród okolicznych ruin. To pozostałości starożytnego Hierapolis, w którym zginął śmiercią męczennika św. Filip. Najciekawsza jest nekropolia z kurhanami, sarkofagami, domami-mauzoleami...

7. Kapadocja

Nie ma na ziemi drugiego takiego miejsca. Księżycowe krajobrazy powstałe dzięki wulkanom, utworzone w wyniku erozji skalne grzyby czy tzw. bajkowe kominy urzekną wszystkich. Mieszkańcy nadal drążą w skałach domostwa, a dawniej tworzyli podziemne miasta. Największe z nich Derinkuyu mogło liczyć 10-20 tys. osób (da się zwiedzić pięć poziomów podziemnych korytarzy). Koniecznie zobaczmy wykute w skałach, ozdobione freskami bizantyjskie kościoły z IX-XI w., wejdźmy na szczyt twierdzy w Ortahisar, także wykutej w skale, zajrzyjmy do warsztatów obróbki onyksu czy ceramicznych i spróbujmy miejscowych win.

8. Ankara

Trzeba ją zobaczyć choćby dlatego, że jest stolicą. No i naprawdę jest co oglądać. Góruje nad nią ogromne Mauzoleum Atatürka, pierwszego prezydenta proklamowanej w 1923 r. Republiki Tureckiej, "Ojca Turków". Niezwykłe zbiory posiada Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, zwane też Hetyckim. Kilka ciekawych zabytków jest w rejonie zwanym Ulus. Warto również wspiąć się zaułkami starej Ankary na szczyt cytadeli (świetny punkt widokowy).

9. Góra Nemrut

Porozrzucane na zboczu potężne głowy i fragmenty reliefów to pozostałość sanktuarium z I w. p.n.e. propagującego kult króla Antiocha I. Na trzech wielkich tarasach ustawiono gigantyczne posągi przestawiające władcę oraz bogów greckich i perskich. Największe wrażenie robi Nemrut o wschodzie słońca.

10. Dogubeyazit

Położony niedaleko granicy z Iranem emanuje atmosferą miejsca, do którego rzadko zaglądają turyści. Wrażenie robi za to pobliski Ararat - najwyższa góra Turcji (5137 m n.p.m.), wulkan przykryty czapą wiecznego śniegu, na którego zboczach ujrzymy dziwny kształt będący jakoby osiadłą tam Arką Noego. Niedaleko jest też pięknie położony, przypominający twierdzę XVIII-wieczny pałac Ishak Pasha Sarayi. Składa się z 366 pokoi, z których część służyła jako harem.

Zobacz także
 • Ruiny starożytnej Arsamei, stela z wizerunkiem króla Mitrydatesa i Heraklesa, I w. p.n.e. Wschodnia Turcja. Pierogi pod Araratem
 • Newroz - Nowy Dzień, Święto Ognia i Nowy Rok, czyli doroczne święto tureckich Kurdów List z Turcji. Na Newroz tańczą wszyscy
Komentarze (2)
10 miejsc w Turcji, których nie zapomnisz
Zaloguj się
 • tureckie-opowiesci

  Oceniono 2 razy 2

  Troja może rzeczywiście rozczarować. Ankarę też zostawiłabym w spokoju. A jak ktoś chce pooglądać zabytki z Troi, to należy udać się do muzeum archeologicznego w Çanakkale.

  www.tureckieopowiesci.com

 • okiemserca

  0

  artykuł o 10 super miejscach ze zdjęciem jednego i to słabym. No no . W razie potrzeby zapraszam do kontaktu za grosze dam wam kilka moich zdjec w duzej czesci tych miejsc bylem :-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Hotele
 • Szukaj hotelu

 • Szukaj hotelu w Zurychu

 • Szukaj hotelu w Bazylei

Sprawdź inne nasze quizy:
To najsłynniejsze filmy z lat 90. Rozpoznasz je po jednym kadrze? [QUIZ]
Ich nazwiska znasz, ale czy poznałbyś ich wyłącznie po zdjęciu? To BARDZO wątpliwe
Specjalny quiz wiedzy - pytania Tadeusza Sznuka
Tylko, jeżeli żyłeś w Polsce pod rządami PiS, będziesz mieć z tego quizu 10/10
Tylko zapalony turysta będzie miał 10/10 z tego quizu geograficznego
Dasz radę przetrwać na brytyjskim dworze? To się okaże. Większość z was by nie dała, średnia tylko: 8/14
Wybraliśmy 15 lektur szkolnych. Rozpoznasz je tylko po jednym słowie?
Wiesz, kto nie jest kto nie jest córką Barbary i Lucjana z ''M jak Miłość''? Ekstremalny quiz znajomości polskich seriali
Tak pachniał PRL. Sprawdź, czy pamiętasz te zapachy
Sprawdź, czy wiesz, w którym kultowym polskim filmie/serialu padły te słowa
Dzisiejsza młodzież pewnie nie zrozumie. A ty? Pamiętasz te słowa?
Czy poradziłbyś sobie w Projekcie Lady? Zmierz się z pytaniami ułożonymi przez Małgorzatę Rozenek
Umiesz odmieniać słowa? Jeśli zdobędziesz komplet - jesteś mistrzem
Tu potrzebna jest znajomość języka polskiego i spora wyobraźnia! Sprawdź się!
Im jesteś starszy, tym większe masz szanse w tym quizie. Podejmiesz wyzwanie?
Znasz się na literaturze? Sprawdź, czy wiesz, której książki nie napisał podany autor
Tych kobiet nie wypada nie znać. Sprawdź, czy poradzisz sobie lepiej niż przeciętny Polak. Średnia: 8/13
Tylko jeżeli znasz odpowiedzi na te pytania, możesz siebie nazwać doświadczonym kierowcą!