Holandia informacje praktyczne

Amsterdam, Holandia / Fot. Shutterstock

Amsterdam, Holandia / Fot. Shutterstock (Amsterdam, Holandia / Fot. Shutterstock)

Holandia to coraz popularniejszy cel turystyczny. Podróż lotnicza z Warszawy do Amsterdamu zajmuje około dwóch godzin. Jeśli nie mamy więc w planach dłuższego urlopu, możemy wybrać się tam na weekend. Przed pierwszym wyjazdem warto sprawdzić najpotrzebniejsze informacje praktyczne na temat tego kraju.

Holandia informacje praktyczne: ceny

Przygotowując się do wyjazdu, musimy pamiętać, że Holandia należy do strefy euro. Ceny w tym kraju dla przeciętnego Polaka mogą wydać się dosyć wysokie. Jednak zależy to też od konkretnych produktów - niektóre ceny są zbliżone do tych polskich.

Ile zapłacimy (w przeliczeniu na złotówki) za najpopularniejsze artykuły?

- około 6 zł za bochenek chleba;

- około 3, 50 zł za 1 litr mleka;

- około 4, 50 zł za 1 kg cukru;

- około 4 zł za 200 gram masła;

- około 11 zł za 250 gram kawy;

- około 3, 50 zł za 0,5 l piwa.

 

 

Holandia informacje praktyczne: języki

Język urzędowy Holandii, czyli niderlandzki nie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Należy do grupy języków germańskich i zdaniem wielu osób brzmi jak mieszanka angielskiego z niemieckim. Na północnym zachodzie Holandii - we Fryzji obowiązuje także fryzyjski.

Jednak jeśli znamy język angielski, komunikacja w Holandii nie będzie niczym trudnym. Zna go większość Holendrów, gdyż od lat w kraju tym kładzie się nacisk na edukację w tym zakresie. Ponadto, możliwa jest także komunikacja po niemiecku i francusku.

 

Holandia informacje praktyczne: komunikacja

Po kraju najwygodniej podróżować jest koleją. Dla turystów polecane są w szczególności bilety „Eurodomino”, których okres ważności wynosi od 3 do 8 dni. Za trzydniowy zapłacimy około 60 euro, natomiast za ośmiodniowy około 160 euro.

W miastach holenderskich dobrze rozwinięta jest komunikacja tramwajowa, autobusowa, a także metro - w Amsterdamie funkcjonują aż cztery linie, w Rotterdamie dwie.

Holandia oraz sąsiadujące z nią Belgia i Niemcy należą do strefy Schengen. Podróżując samochodem, lub autobusem nie będziemy więc przechodzić kontroli paszportowych.

 

Holandia informacje praktyczne: telefony

Numer kierunkowy z polski do Holandii to 00 31. Co ciekawe, popularnym elementem krajobrazu miast holenderskich są budki telefoniczne, o których w Polsce mało kto pamięta. Obcokrajowcom przebywającym w Holandii przez dłuższy okres zalecane jest kupno karty do rozmów międzynarodowych. Jej koszt to 10 euro.

 

Holandia informacje praktyczne: temperatury

Holandia ma klimat morki. Średnia temperatura w lipcu wynosi od 17°C do 20 °C. Z kolei w styczniu waha się od +1 °C do +3°C.

 

Holandia informacje praktyczne: kontakty

Najważniejsze kontakty dla Polaków przebywających w Holandii:

- Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie: (+48) 22 55 91 200, war@minbuza.pl

- Ambasada Polski w Holandii: (00 31) 70 79 90 100  haga.konsulat@msz.gov.pl

- Biuro informacji dla turystów w Amsterdamie: (00 31) 20 201 88 00 info@amsterdamtourist.nl

Zobacz także
  • Targowisko w Wietnamie Pierwsza podróż do Azji: 10 rzeczy, które musisz wiedzieć
  • Azja Wyspa Phuket, Tajlandia.
To największa wyspa Tajlandii. Obszar Phuket jest górzysty, ale sporą część zajmują wspaniałe piaszczyste plaże. Oblewają je wody Morza Andamańskiego, na których kołyszą się charakterystyczne kolorowe łódki. Stolicą wyspy jest liczące ok. 300 tys. mieszkańców miasto Phuket. Polacy na wakacjach: dokąd jeździmy zimą?
  • Czeski Krumlov (Czechy) Czeskie zamki i pałace oblężone przez turystów. Jeszcze nigdy nie było ich tak wiele
Skomentuj:
Holandia informacje praktyczne
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane