Pszczyna: muzyka, ogrody i myśliwi

Choć Pszczyna leży na Górnym Śląsku, nie znajdziemy tu hałd, blokowisk ani kopalnianych szybów, z którymi kojarzy się górniczy krajobraz


Kiedyś mieszkał tu Georg Philipp Telemann i słynna z urody (i pamiętników) arystokratka Daisy Hochberg von Pless. Nic więc dziwnego, że kawiarnie i restauracje w Pszczynie nazwano "Daisy" lub "U Telemanna". Ale Pszczyna miała też innych słynnych gości. 15 czerwca 1575 r. przez miasto przemknął uciekający do ojczyzny Henryk Walezy. Wedle legendy dogonił go tu wojewoda krakowski Andrzej Tęczyński. Nie udało mu się namówić króla do powrotu, zrezygnowany kasztelan stwierdził więc: "Bądź wola Twoja". Do dziś u zbiegu ulic Żorskiej i Wojska Polskiego stoi kapliczka tak właśnie nazwana.

U księcia Bolka

Największą atrakcją Pszczyny jest zamek. Prowadzi do niego tzw. Brama Wybrańców, jeden z najstarszych budynków w mieście. Owi wybrańcy wcale nie mieli sielskiego życia. Byli to zamkowi wartownicy (raubitterzy), których wybierał panujący w Pszczynie ród. Dzisiaj wejścia do zamku bronią Eliasz i Pistulka, kamienne figury dawnych wartowników.

Wnętrze zamku przetrwało wojenne zawieruchy niemal w całości. Świetnie zachowane salony, galerie, gabinety pomagają wyobrazić sobie opisy Daisy Hochberg von Pless z książki "Taniec na wulkanie". Najbardziej efektowna jest Sala Lustrzana, w której od lat odbywają się muzyczne wieczory u Telemanna. Ci, którzy widzieli salę Maksymiliana w należącym niegdyś do Hochbergów Książu, nie będą rozczarowani.

Dziś pszczyński zamek odwiedza jego dawny właściciel, spadkobierca Hochbergów, książę Bolko. Chętnie służy pomocą konserwatorom wciąż pracującym nad odtworzeniem wnętrz. Bolko nie stara się odzyskać zamku. Lubi tu przebywać, mimo że wspomnienia ma nie najlepsze - ponoć jego guwernantka była bardzo surowa.

W parku zagroda

Zamek otoczony jest parkiem podzielonym na kilka części: romantyczny park zamkowy w stylu angielskim, park dworcowy i zwierzyniec z tzw. dziką promenadą powstałą po osuszeniu Stawu Miejskiego.

W parku dworcowym stoi dziś skansen - zagroda Wsi Pszczyńskiej. W pszczyńskim parku, wśród platanów, cisów i kasztanowców, zachował się dwór Ludwikówka, pawilon herbaciany na wyspie, piwnica lodowa, mosty, kapliczki. W północnej jego części znajdują się groby wcześniejszych właścicieli Pszczyny - Anhaltów, a w części zachodniej - Hochbergów. Parkowe alejki i ścieżki prowadzą do leżącej poza miastem Bażanciarni i myśliwskiego zameczku w Promnicach, ulubionego miejsca Daisy, dzisiaj hotelu z drogą restauracją.

W małym białym domku

Z zamku blisko na Rynek i niewielką starówkę. Między kamieniczkami przycupnął biały domek z gontowym dachem. Kilkanaście lat temu cudem uniknął rozbiórki, mieści się w nim muzeum Prasy Śląskiej. W środku mnóstwo starych czasopism, maszyny drukarskie (można ręcznie drukować wizytówki), pszczyńskie pamiątki. Jest tu urna plebiscytowa z 1921 r.( za Polską opowiedziało się ponad 53 tys. mieszkańców Ziemi Pszczyńskiej, za Niemcami niespełna 19 tys.).

Żubr w Pszczynie

W jankowickim rezerwacie "Żubrowisko" żyje ok. trzydziestu żubrów. Do Pszczyny sprowadził je książę Jan Henryk von Hochberg w połowie XIX w. Miały uświetniać polowania dla koronowanych głów z całej Europy. Częstym gościem był tu cesarz Wilhelm II. Później pszczyńskie żubry posłużyły do odnowienia hodowli w Białowieży.Co jeszcze warto zobaczyć

U Kościół p.w. Wszystkich Świętych z XVIII w., kilkakrotnie przebudowywany, renowację zakończono 2 lata temu.

U Kościół protestancki z XVIII w., odbudowany po pożarze w początkach XX w.

U Drewniane kościoły w okolicach Pszczyny: Ćwiklica, Góra, Grzawa, Łąka, Miedźna i Wisła Mała - cenne zabytki budownictwa ludowego.

U Sztuczne Zbiorniki wodne:

Goczałkowice - Jezioro Goczałkowickie powstało w 1955 r., jest źródłem wody pitnej dla Górnego Śląska. W pobliskich Goczałkowicach Zdroju od 1856 r. są złoża borowinowe i solanki, które leczą schorzenia układu oddechowego i reumatyzm.

Zbiornik Łącki - powstał w połowie lat osiemdziesiątych XX w. Mieszkańcy korzystają z tutejszych kąpielisk i łowią w jeziorze ryby.Imprezy

U Pszczyńskie Koncerty Plenerowe - w każde niedzielne popołudnie od maja do sierpnia muzyka klasyczna w parku zamkowym.

U Festiwal Sztuki Ogrodów - w pierwszej połowie czerwca.

U Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej - w czerwcu o "Róg Wojskiego" walczą twórcy i wykonawcy muzyki myśliwskiej, koncerty zespołów trębaczy i festyn łowiecki.

U "Spotkania pod Brzymem" - w czerwcu występy kapel ludowych z regionu.

U Dni Pszczyny - w ostatni weekend sierpnia koncerty, zawody sportowe.

U Wieczory u Telemanna - jesienny trzydniowy festiwal muzyki barokowej w Sali Lustrzanej Pszczyńskiego Zamku.

U Dialogi Muzyki i Poezji - jesienią dawna muzyka i poezja Śląska w izbie Telemanna na zamku.

U Klub Poczty Poetyckiej - warsztaty poetyckie prowadzi Maciej Szczawiński, redaktor radia Katowice.

Skomentuj:
Pszczyna: muzyka, ogrody i myśliwi
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX