Szlakiem kościołów i monastyrów Macedonii. Nocleg w jednym z nich to niezapomniane przeżycie!

Budynki sakralne Macedonii to największy skarb tego kraju. Położone malowniczo na zboczach gór, wykończone z niezwykłą precyzją, są wspaniale zachowanym przykładem sztuki bizantyjskiej. Wiele z nich oferuje także miejsca noclegowe, a wraz z nimi unikalne przeżycie. Prezentujemy Wam macedońskie kościoły i monastyry, które zadziwiają swoim pięknem i położeniem, a także podpowiadamy, w których z nich możecie zanocować.

Z okna naszego pokoju rozciągał się wspaniały widok na okoliczne szczyty, wokół panowała cisza, którą zakłócały jedynie cykady. Strudzeni podróżą, położyliśmy głowy na poduszkach i już w zasadzie było rano. O 6 przyszedł do nas pop, żeby zaprosić na nabożeństwo. Oczywiście skrócone, bo reszta brała w nim udział już od godziny. Staliśmy pośród groźnych ikon zerkających na nas z każdej możliwej strony, wokół rozbrzmiewały pieśni w niezrozumiałym języku. Po mszy wyszliśmy na zewnątrz, żeby ochłonąć. Wokół pustkowie, górskie krajobrazy, cisza i spokój. Tak wyglądała nasza noc w monastyrze sv. Jovana Bigorskiego (Jana Chrzciciela). Nie trzeba być religijnym, żeby docenić takie przeżycie.

Kościoły i monastyry to prawdziwy skarb Macedonii. Dobrze zachowane budynki odzwierciedlają duchową i artystyczną spuściznę bizantyjskiej tradycji. Oprócz tego, że wszystkie posiadają cechy charakterystyczne dla bizantyjskiej architektury, mają także unikalne, wyjątkowo szczegółowe drewniane rzeźbienia, wykonane przez mistrzów starej, macedońskiej szkoły sztuki eklezjastycznej. Do niektórych naprawdę niełatwo się dostać, część z nich zbudowana została na stromych zboczach odległych gór. Wszystkie natomiast nadal zachwycają, a wiele z nich oferuje także możliwość noclegu.

Komentarze (25)
Szlakiem kościołów i monastyrów Macedonii. Nocleg w jednym z nich to niezapomniane przeżycie!
Zaloguj się
 • 03730t

  Oceniono 98 razy 80

  Materiał przygotowany metodą kopiuj wklej bez zrozumienia.
  Cerkiew w kanionie Matka, nic szczególnego, takich w tym rejonie znajdziemy na pęczki.
  Ochryd a nie Ochryda.
  Walutą jest denar a nie dinar.
  ikonoklasta - Słownik SJP
  sjp.pl/ikonoklasta
  członek ikonoklazmu - ruchu religijnego, który przeciwstawiał się czci figur i obrazów religijnych; ikonoburca, obrazoburca ... zatem nie malowali ikon.
  GW zatrudnia niedorozwojów.

 • grzegorz.sonnenberg

  Oceniono 30 razy 30

  Ikonoklasta, czyli inaczej obrazoburca, raczej nie tworzyłby ikonostasu. Mam nadzieję, że to jedynie przejęzyczenie.

 • skrzyneczka2

  Oceniono 29 razy 21

  Monastyr - klasztor ot cała trudność

 • zlotaproporcjapl

  Oceniono 9 razy 5

  Jedne z piękniej położonych świątyń znajdują się w Indiach w Ellorze i Ajancie, są wykute w twardej skale i wyrzeźbione z jednego kamienia
  www.zlotaproporcja.pl/2014/03/02/ellora-i-ajanta-swiatynie-wykute-w-skale/

 • strangeday

  Oceniono 2 razy 2

  Widoczny na pierwszym planie Treskavec dość niedawno spłonął. Sama cerkiew się ostała, ale w tej chwili całość to obraz nędzy i rozpaczy.

 • gruby_rycho

  Oceniono 3 razy 1

  "..Piękny Monastyr Treskaviec.. . Został zbudowany w miejscu antycznego miasta Kolobaise.."

  Piekne to bylo antyczne miasto, a budynek ktory zostal zaadoptowany i przerobiony na kaplice/kosciol/etc to samowolka budowlana. Jak widac po zamorowanych oknach i dziwnych dachach. Ale to tylko takie moje wtracenie.

 • misiek0813

  0

  polecam sprawdzenie daty budowy św. Pantelejmona - tego ze zdjęcia ;-)

 • Aga Gawronska

  Oceniono 7 razy -1

  Nocleg w tym kosciele byłby dopiero przeżyciem. W murach swiątyni są ludzkie czaszki www.faktykaliskie.pl/czaszki-pod-kosciolem-ojcow-franciszkanow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX