Konkurencja dla Zakopanego. 5 największych atrakcji Białki Tatrzańskiej na weekend majowy

Sauna na Bani z piecem chlebowym, spływ kajakiem jedyną w Polsce rzeką typu alpejskiego i prawdziwa góralska watra. To tylko część atrakcji Białki Tatrzańskiej, która coraz skuteczniej odbiera turystów Zakopanemu.
Białka Tatrzańska. Sauna na Bani z chlebem w roli głównej

Powszechnie aromat świeżo wypiekanego chleba kojarzy się z domowym ciepłem i bezpieczeństwem, co skrzętnie wykorzystują m.in. niektóre sieci handlowe. Niewiele osób wie jednak, że zapach uwalniany podczas pieczenia ma też korzystny wpływ na ludzki organizm, przyspieszając przemianę materii. Hotel Bania**** Thermal&Ski połączył nawet wypiekanie chleba w piecu chlebowym z odpoczynkiem w saunie i zrobił to po raz pierwszy w Polsce. Teraz można się odprężyć i wyciszyć w saunie, chłonąc zapach świeżego pieczywa i delektując się jego smakiem.

Białka Tatrzańska. Ekstremalnie w górach i na wodzie

Na terenie Białki Tatrzańskiej organizowane są wyprawy off-roadowe samochodami terenowymi, quadami i pojazdami UTV, łączącymi zalety quadów i samochodów terenowych. Można też spróbować sił w jeździe na monster - rollerze, czyli hulajnodze górskiej, z dużymi kołami i specjalnymi, terenowymi oponami, które pozwalają na zjazdy po nierównym, trawiastym terenie.

Atrakcja dla wodniaków? Rafting - spływ pontonami lub kajakami po Białce, jedynej w Polsce rzece typu alpejskiego. Cały szlak kajakowy liczy 202 km, rozpoczyna się w Nowym Targu i prowadzi aż do Ujścia Jezuickiego, gdzie Dunajec wpada do Wisły.

Białka Tatrzańska. Śladami Janosika i mamuta

Skałki, jak popularnie określa się białczański rezerwat przyrody, to obowiązkowy punkt na mapie podróży każdego fana słowackiego zbójnika. To tam nakręcono niektóre sceny z "Janosika", a także do takich filmów jak: "Trzecia granica" czy "Karol. Człowiek, który został papieżem". Na terenie rezerwatu znajduje się także Jaskinia Obłazowa, w której odnaleziono najstarsze ślady człowieka w Pieninach oraz najstarszy na świecie bumerang z ciosu mamuta.

Białka Tatrzańska. Kąpiel z widokiem na Tatry

Po wyczerpującej wyprawie przez wierchy białczańskie warto odpocząć w basenach Termy Białka z temperaturą wody sięgającą 40 °C. Atutami tego miejsca są też widok na Tatry i wysmakowana architektura. Za sukcesem Białki stoi rodzina Dziubasików, która zainicjowała pierwsze odwierty geotermalne, skupiła polski kapitał wokół tej inwestycji i namówiła resztę inwestorów do tego, żeby obiekt współgrał z naturą i odwoływał się do podhalańskich tradycji architektonicznych, nie rezygnując przy tym z nowoczesnych technologii i rozwiązań.

Białka Tatrzańska. Góralska watra zamiast grilla

Wieczór w Białce Tatrzańskiej można spędzić na Kotelnicy, gdzie organizowana jest watra z pieczeniem kiełbasek, a zdarza się, że nawet całego barana. Ludowi bajarze śpiewem i opowieściami wprowadzają magiczną atmosferę. Dawniej watry, czyli po prostu góralskie ogniska, miały przywoływać pamięć o dawnych zwyczajach, wydarzeniach i ludziach, którzy odeszli. Budziły poczucie wspólnoty. Najbliższa watra na Kotelnicy już 1 maja.Komentarze (14)
Konkurencja dla Zakopanego. 5 największych atrakcji Białki Tatrzańskiej na weekend majowy
Zaloguj się
 • marszalek1980

  Oceniono 27 razy 21

  nikt normalny nie jeździ już do Zakopanego

 • extrafresh

  Oceniono 12 razy 10

  Na szczęście pamiętam Zakopane z lat dzieciństwa, 30 lat temu.
  Moje dzieci wożę już gdzieś indziej.

 • x25s

  Oceniono 14 razy 10

  "Rafting - spływ pontonami lub kajakami po Białce, jedynej w Polsce rzece typu alpejskiego. . Cały szlak kajakowy liczy 202 km, rozpoczyna się w Nowym Targu i prowadzi aż do Ujścia Jezuickiego, gdzie Dunajec wpada do Wisły. "

  I gdzie ta Białka Tatrzańska między Nowym Targiem a Ujściem? Przecież Nowy Targ leży nawet nad inną rzeką niż Białka (i nie jest to rzeka Białka).

  Kto to pisał?

 • cixi

  Oceniono 9 razy 9

  Zakopane, niegdyś miejsce dla wytrwałych, z zasadami, dziś porażka chamstwa zalewu, upokorzenie płacenia za nic, nigdy więcej....

 • cixi

  Oceniono 8 razy 6

  Zakopane, ile cię trzeba cenić, kto cię stracił... Opowiadawszy historie z nie tak odległej przeszłości, przyjechawszy z cudzoziemcem, i tylko wstyd, żenada, upokorzenie....

 • aaggnniikk

  Oceniono 6 razy 4

  Przyjechałam do zakopanego w zeszłym roku, po wielu latach i powiedziałam sobie nigdy wiecej. Wolę Białkę. Nie podobało mi sie, ze we wszystkich kioskach pornografia była uwidoczniona na poziomie wzrostu dziecka, nie podobało misie seksistowska reklama na telebimie typu dajemy ci... z panienka półnaga nie podobał mi sie plakat tuning club z panienką rozneglizowaną i w pozycji jak w lokalu nocnym, nie podobały mi sie wywieszane na domach i płotach bogobojnych ale widać obłudnych gazdów reklamy klubów gogo. Wszystko to swiadczyło preferowaniu ruskich a nie rodzimych turystów przyjeżdżajacych z rodzinami. Dlatego powiedziałam, ze nawet jak bedę jeździć do Białki to nie odwiedze Zakopanego. pełny bojkot, a władzom miasta mozna tylko pogratulowac ślepoty na ten seksizm

 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 8 razy 4

  Białka Tatrzańska, ostatni raz tam byłem w 1979 roku. Łezka się kręci w oku.

 • ITE Comp

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam ESC HOUSE to rozrywka na każda pogodę. Z grupką przyjaciół warto sprawdzić swoją umiejętność- analitycznego myślenia. Seria zagadek i łamigłówek doprowadzi nas do klucza . Ta gra wciąga- przekonaj się sam. eschouse.pl

 • feelhot

  Oceniono 5 razy 1

  Takie promowane miasta są tylko miejscami spędów, koszmarne Krupówki Zakopca sa gorsze niż fajna High Street w miasteczku należącym do Greater London. Tymczasem są spokojne, piekne miasta, widokowe działki, gdzie tanio można kupić działki i samemu wybudować dom:
  facebook.com/PolandNowyTarg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX