Co ma Finlandia do Skandynawii? Błędy geograficzne, które weszły nam w krew

W niektórych przypadkach przestawianie elementów mapy świata, gdy oglądamy ją z zamkniętymi oczami, wychodzi nawet zabawnie. Gorzej, kiedy błędy wchodzą nam w krew.

Jamajka leży w Afryce. Jasne, a Szczecin - nad morzem. W niektórych przypadkach przestawianie elementów mapy świata, kiedy oglądamy ją zamkniętymi oczami, stało się nawet zabawne. Gorzej, kiedy błędy wchodzą nam w krew. Bo co rzeczywiście ma Finlandia do Skandynawii?

Komentarze (125)
Co ma Finlandia do Skandynawii? Błędy geograficzne, które weszły nam w krew
Zaloguj się
 • szorti82

  Oceniono 143 razy 139

  Faktycznie, na niektórych rzeczach można się wyłożyć, ale czy na prawdę ktoś myślał, że Jamajka leży w Afryce? wtf?!

 • Gość: leon

  Oceniono 71 razy 45

  Wody morskie koncza sie w szczecinie przy walach chrobrego, wiec szczecin lezy nad morzem, potrzebna jasniejsza definicja morza....

 • Gość: aniorek

  Oceniono 72 razy 44

  Finlandia geograficznie nie jest czescia Skandynawii, ale kulturowo jak najbardziej. Praktycznie na calym zachodzie Finlandii dominuje jezyk szwedzki, a w niektorych regionach Finowie nawet po finsku nie mowia, tylko po szwedzku.

 • Gość: inka

  Oceniono 55 razy 39

  Fajny artykuł! Proszę o takich więcej! Przydałoby się jeszcze zwrócić uwagę, że Hindusi to rasa biała, a nie czarna jak się powszechnie uważa.

 • Gość: xxx

  Oceniono 42 razy 38

  Trochę ściema z tą Niagarą, wysokość wodospadu mierzy się w metrach, i najwyższy faktycznie jest Salto Angel.
  Natomiast największa jest Niagara, a wielkość mierzy się przepływem, w m3/sek.

 • waqq

  Oceniono 18 razy 18

  Półwysep Alaska wystaje ze stanu Alaska na południowy, a nie północny zachód

 • Gość: Przemek

  Oceniono 26 razy 18

  Artykuł generalnie fajny, ale z tą Finlandią i Skandynawią trochę zamieszano i szkoda że nie wytłumaczono do końca różnicy między krajami skandynawskimi i nordyckimi. Na marginesie łatwo je rozpoznać, jeśli się popatrzy na ich flagi z krzyżem (no ale tam nie mają Palikota i Środy...). Mają je nie tylko duże ośrodki państwowe, ale też takie mają Wyspy Alandzkie czy Owcze.
  Aby było zabawniej różnica pod względem logicznym jest płynna bo w Finlandii mieszka spora mniejszość szwedzkojęzyczna, nawet słowa hymnu były przekładane ze szwedzkiego na fiński. Wielu z nich słabo mówi lub wcale nie mówi po fińsku, przykładem twórca linuksa Linus Torvalds.
  Z kolei północ Norwegii zamieszkują Samowie (czasami raczej błędnie nazywanymi Lapończykami) mówiący jednym z języków ugrofińskich (językoznawcy się spierają czy to kilka języków czy jeden z dialektami), w Norwegii którym można porozumiewać się w urzędach na równi z dwoma językami norweskimi - bokmal i nynorsk.

 • Gość: MIRANDA

  Oceniono 12 razy 12

  Dołożyłabym tutaj Kotlinę Kłodzką używaną do całości obszaru jakim jest Ziemia Kłodzka ( otaczające góry -różne pasma + inne obszary + kotlina)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX