Święty Aleksy i święty Jerzy

W okresie międzywojennym cerkiew straciła cebulaste hełmy, które nadawały jej prawosławny wygląd. Niedługo po odzyskaniu niepodległości w tym samym budynku powstał kościół garnizonowy pod wezwaniem świętego Jerzego.
Przy niewielkiej uliczce św. Jerzego w pobliżu Starego Cmentarza stoi bardzo oryginalny kościół z czerwonej cegły. Architekturą wyraźnie nawiązuje do budynków cerkwi rosyjskich, które powstawały pod koniec XIX wieku. Nie ma jednak charakterystycznych bańkowatych hełmów. Okazuje się, że zostały zdjęte po zakończeniu I wojny światowej. Rozebrano też wysokie dachy i wieżyczki. Niemal niezmienione pozostało natomiast wnętrze, które pierwotnie służyło także ... za ujeżdżalnię koni.

Cerkiew nosiła pierwotnie imię świętego Aleksego Metropolity Moskiewskiego. Wybudowano ją w 1896 roku dla potrzeb 37 Jekaterynburskiego Pułku Piechoty, który stacjonował w Łodzi. Trzeba pamiętać, że Łódź była wówczas częścią imperium rosyjskiego. Rosjanie byli zaborcami i administratorami. To oni decydowali, kto pełni władzę w mieście i pilnowali porządku. Wśród fundatorów cerkwi dla rosyjskich żołnierzy byli najwięksi łódzcy fabrykanci, m.in. Karol Scheibler, Juliusz Heinzel, Izrael Poznański. Projekt wykonał Franciszek Chełmiński, ówczesny architekt miejski. Świątynię zbudowano na wzór innych cerkwi garnizonowych obszaru petersburskiego. Od początku łączyła dwie role: miejsca modlitwy i ujeżdżali. Stąd właśnie dziwny wygląd wnętrza: szeroka wysoka nawa w kształcie prostokąta. Mimo usunięcia cebulastych hełmów i wieżyczek, w architekturze pozostało wiele orientalnych elementów. Do głównego budynku przylegają niższe aneksy i krużganki. Charakterystyczne są dekoracyjne kolumny z podwójnym łukiem. Blisko 80 lat temu, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, cerkiew przekształcono w rzymskokatolicki kościół garnizonowy świętego Jerzego. Kościół służył tak jak kiedyś żołnierzom, tyle że polskim. W kruchcie znajdują się tablice pamiątkowe dedykowane Polakom, którzy oddali życie na różnych frontach. Przed kościołem stoi pomnik papieża Jana Pawła II.