Czechy: Uważaj na polskie słowa! Mogą oznaczać zupełnie co innego

Czechy, podręcznik do nauki języka czeskiego

Czechy, podręcznik do nauki języka czeskiego (Fot. Kat, Flickr.com / CC BY-SA)

Język czeski jest chyba najbliższy polskiemu pod względem przynależności rodzinnej, choć owa bliskość kryje w sobie wiele pułapek.
Wiadomo nie od dziś, że czeski śmieszy Polaków, gdyż w naszym odczuciu stanowi wybuchową mieszankę dostojnej staropolszczyzny z dziecięcymi zdrobnieniami. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w średniowieczu czeski stanowił obfite źródło zapożyczeń dla polskiego. Poza tym nasz język bawi Czechów w stopniu jeszcze większym niż czeski Polaków. W uszach Czecha polszczyzna brzmi jako zmiękczona, dziecinna wersja języka czeskiego, pełna górnolotnych wyrazów wymieszanych ze strasznymi wulgaryzmami i trudnymi do wymówienia słowami. Jedna z teorii językoznawczych mówi, że ludy blisko spokrewnione językowo, będące sąsiadami i nierzadko rywalami, świadomie zacierały znaczenie ogólnie zrozumiałych wyrazów, umawiając się niejako, jak dzieci podczas zabawy, że odtąd "biały" będzie znaczyło "czarny", żeby tamci się nie połapali.

Czego lepiej w Czechach nie mówić

Co ciekawe, z obydwu języków tylko polski jest niebezpieczny w użyciu wśród Czechów. Czeski nie ma takich wyrazów, które, użyte nieświadomie, mogłyby stać się źródłem obrazy. W codziennej polszczyźnie jest kilka zwrotów, których w Czechach lepiej unikać. Najcięższy kaliber stanowią czasowniki: "szukać", "ładować" czy "merdać", będące po czesku odpowiednikiem wulgarnego słowa na p... W żadnym wypadku nie powinno się szukać dyrektora hotelu lub, nie daj Boże, żony przyjaciela, jak również policji, restauracji, towaru w sklepie itp. W Czechach trzeba wszystkiego hledat. Z tej samej przyczyny nie wolno ładować się z koleżanką do tramwaju, czy też zauważać, jak przyjaźnie pies merda ogonem... Należy też uważać z komplementami na temat perfum czy smakowitych aromatów z kuchni, jako że "pachnieć" znaczy po czesku cuchnąć (właściwy towarzysko czasownik to "wonieć"). Zachod w języku czeskim oznacza ubikację, tak więc wskazana jest czujność w prozachodnich wypowiedziach lub, co gorsza, w porównywaniu walorów czeskich produktów do towarów z zachodu (zachód to po czesku západ, podczas gdy východ oznacza wschód, co z kolei nam może skojarzyć się z wychodkiem). Warto też zapamiętać, że panna znaczy po czesku dziewica. Z drugiej strony odbyt to po czesku zbyt (towarów), frajer - spryciarz, divka - dziewczyna, chu - apetyt, pokuta - mandat, napad - pomysł, rypat - kopać, vypinae - wyłącznik, sklep - piwnica, vrah - morderca, zápach - smród.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń "Praga. Miasto magiczne. Spacerownik historyczny".

Do kupienia w Kulturalnym SklepieZobacz także
 • Czechy zamki - Konopiste / Shutterstock TOP 9: Najpiękniejsze zamki w Czechach
 • Czechy skalne miasto - Adrspach / Shutterstock Czechy skalne miasto. Najciekawsze parki skalne w Czechach
 • Praga, Czechy Praga - jak mądrze i tanio zwiedzić czeską stolicę
Komentarze (13)
Czechy: Uważaj na polskie słowa! Mogą oznaczać zupełnie co innego
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 17 razy 17

  Jechałem kiedyś przez czechy i był korek. Z powodu poruchy.
  Rzeczywiście, drogę blokowały dwa poru...e auta, a jedno z nich było nadupane.

 • jack_flash

  Oceniono 14 razy 8

  Czyli Prezes to tylko z ludu spokrewnionego, a nie prawdziwy Polak. Bo dla niego czarne to biale i na odwrot.

 • dr_bloger

  Oceniono 5 razy 5

  A v krámech polské zboží nejde na odbyt.
  (W sklepach polskie towary nie mają wzięcia.)
  Na Słowacji za za to tryeba uważać na odchody autobusov.

 • gotlama

  Oceniono 7 razy 5

  Nie chu, a chut', z miękkim t. Więc jak wam kelner życzy "dobrou chuti" to należy odpowiedzieć "dziki moc", a nie wyobrażać sobie bógwico.

 • maj.basia

  Oceniono 1 raz 1

  No właśnie, rozmawiając na lotnisku z Czeszką użyłam słowa "szukam" męża, który tam gdzieś
  się zawieruszył. Zanim się połapałam zobaczyłam dziwną minę tej pani. Ooooo cholercia, ale
  za pózno bhyło na przeprosiny. Gafa na 4-ry fajerki.

 • zigzaur

  0

  Lingwiści nazywają takie zjawiska "fałszywymi przyjaciółmi". To często występuje w językach pokrewnych.
  Swego czasu Rolls Royce chciał sprzedawać model Silver Mist. Rzecz w tym, że po angielsku mist to mgiełka zaś po niemiecku gnój. Przezwano na Silver Ghoust.
  Wiele takich zabawnych nieporozumień jest też między językiem polskim a ukraińskim. Po ukraińsku czełowik to mężczyzna, żena to kobieta a żona to drużyna.

 • viking2

  0

  Za komuny pracowalem w Ursusie, firma miala wspolprace z czeskim Zetorem (w ramach "bratniej wspolpracy i pomocy" i ch... wie czego tam jeszcze, kto ciekawy niech pyta Kwacha albo Millera).
  Kumpel podrywal jedna Czeszke (i w koncu sie z nia ozenil, ale to inny bajka) i ona pojechala w delegacje z Brna do Pragi akurat jak my mielismy delegacje do Brna. Kumpel sie urwal i pojechal do Pragi na randke (telefony przez firme, ale on w biurze i ona w biurze, tylko w innych miastach).
  A ja na spotkaniu z czeskimi kolegami, na pytanie "a gde Marek?" - bo juz go znali i lubili - odpowiedzialem, ze on do "Prahy pojechal, jednej holki szukac"...
  Dopiero pozniej mi wytlumaczyli, co tak naprawde to znaczy.

 • teneron

  0

  W innych krajach czyhają podobne miny. Np. po francusku konar oznacza osobę niepełnosprytną. pl.wikipedia.org/wiki/Francja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX