Dania Kopenhaga. Ogrody Tivoli

Dania Kopenhaga. Ogrody Tivoli / Shutterstock

Dania Kopenhaga. Ogrody Tivoli / Shutterstock (Shutterstock)

Ogrody Tivoli należą do najbardziej znanych atrakcji Kopenhagi. Znajduje się tu jeden z najstarszych parków rozrywkowych zarówno w Danii, jak i na świecie. Na pewno warto zobaczyć to miejsce, choć niekoniecznie każdemu zwiedzającemu przypadnie ono do gustu.
Od początków swego istnienia i funkcjonowania Tivoli zawierały wiele atrakcji, niejednokrotnie egzotycznych, i ta specyfika została zachowana do dziś. W kwietniu 2011 r. park rozpoczął 169. sezon swojej działalności i od prawie dwóch stuleci dostarcza on mieszkańcom Kopenhagi i turystom absorbującej zabawy pozwalającej zapomnieć o polityce i szarej codzienności.

Ogrody oferują w zasadzie wszystko, czego można oczekiwać od obiektu tego typu - jest tu 40 restauracji, 26 atrakcji w parku rozrywki, 400 tys. kwiatów i 110 tys. lamp, odbywają się tutaj również liczne pokazy artystyczne. Odwiedzając Tivoli, warto zarezerwować trochę czasu na podziwianie jego scenerii i wczucie się w panującą tu atmosferę. W maju można rozkoszować się widokiem 80 tys. kwitnących tulipanów, a przez cały sezon o perfekcyjny wygląd parku dba 11 ogrodników.

Dania Kopenhaga. Jakie atrakcje czekają nas w Tivoli

Atrakcje Tivoli są z pewnością zróżnicowane. Osoby zainteresowane tradycyjnymi formami rozrywki mogą udać się do teatru pantomimy, którego historia rozpoczęła się w 1874 r. Można też zdecydować się na coś bardziej nowoczesnego, np. przejazd kolejką "The Daemon", czyli rollercoasterem wykonującym trzy pętle, albo zjazd z wieży "The Gold Tower", z której rozpościera się fantastyczny widok i bardzo szybko zjeżdża się w dół. Miłośnicy ekstremalnych doznań chętnie wybiorą także przejażdżkę na "The Monsoon" lub podniebnym podjeździe "Star Flyer" o wysokości 80 m (jest to najwyższa tego typu konstrukcja na świecie). Mniejszej dawki adrenaliny dostarcza m.in. wyprawa ekspresem Odyna.

Najnowszą atrakcją jest podniebna przejażdżka Vertigo. Z całą pewnością jest to rozrywka dla ludzi spragnionych mocnych wrażeń, bowiem każdy ze śmiałków siedzi za sterami samolotu, który rozpędza się do 100 km/h, wykonując przy tym obroty o 360° w każdym kierunku. W parku jest wiele miejsc przeznaczonych dla dzieci, np. "Panda" czy "The Dragon Boats" (opis poszczególnych kolejek i innych atrakcji zainteresowani znajdą na stronie: www.tivoli.dk/composite 3353.htm).

Dania Kopenhaga. Koncerty i wystawy

Ogrody Tivoli to miejsce pełne kontrastów. Co piątek odbywają się tu koncerty rockowe na wolnym powietrzu. Natomiast w Sali Koncertowej, której tylna ściana foyer zabudowana jest gigantycznym akwarium, można posłuchać muzyki klasycznej lub obejrzeć balet w wykonaniu zagranicznych i rodzimych artystów. Kalendarz imprez, koncertów i pokazów jest ustalany co roku na nowo, dlatego bieżące informacje na jego temat najlepiej znaleźć na stronie: www.tivoli.dk. Wstęp nie należy do najtańszych atrakcji miasta, w sezonie jego cena wynosi ok. 260 DKK (wejście darmowe dla posiadaczy Copenhagen Card). Dodatkowo za skorzystanie z każdej z atrakcji trzeba zapłacić osobno.

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - KopenhagaDo kupienia w Kulturalnym Sklepie

Zobacz także
  • Dania jedzenie. Smorrebrod (kanapki) - przysmak kuchni duńskiej / Shutterstock Dania jedzenie. Specjały duńskie
  • Dania Kopenhaga. Stroget / Shutterstock Dania Kopenhaga. Najdłuższy deptak staromiejski - Stroget
  • Dania Kopenhaga - Nyhavn / Shutterstock Dania Kopenhaga. Portowy zaułek Nyhavn
Skomentuj:
Dania Kopenhaga. Ogrody Tivoli
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX