Słowacja. Bańska Szczawnica atrakcje

Wydawnictwo Pascal
28.06.2012 , aktualizacja: 28.06.2012 12:15
A A A
Słowacja. Bańska Szczawnica

Słowacja. Bańska Szczawnica (Słowacja. Bańska Szczawnica/fot. Shutterstock)

Bańska Szczawnica położona malowniczo na kilku wzgórzach, to miasteczko, które należy do największych atrakcji Słowacji. Bańska Szczawnica jest jednym z najbogatszych w zabytki miast słowackich.
Miasteczko Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica), ok. 25 km na południowy zachód od Zwolenia, w dolinie, do której stromo opadają Štiavnické vrchy (Góry Szczawnickie) i na ich zboczach, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Powód tego wyróżnienia przestaje być tajemnicą z chwilą, gdy tylko spojrzy się na zabytkowe śródmieście, w którym czas zatrzymał się przed paroma wiekami. Zamek, okazałe kościoły, średniowieczne kamienice i brukowane zaułki przypominają czasy, gdy miasto było jednym z najznamienitszych europejskich ośrodków wydobycia szlachetnych kruszców.

Po wyczerpaniu złóż Bańska Szczawnica spadła do roli prowincjonalnej, cichej, choć urokliwej mieściny, jaką jest dzisiaj (wystarczy dodać, że liczba mieszkańców w ciągu ostatnich stu lat zmniejszyła się o połowę).

Bańska Szczawnica - Nám. sv. Trojice i okolica

Centralny punkt starówki to podłużny plac otoczony przez bogate gotyckie i renesansowe pałace przedsiębiorców kopalnianych oraz domy mieszczańskie. W niektórych mieszczą się ciekawe ekspozycje, m.in. Muzeum Mineralogiczne, sztolnia Glanzenberg i Galeria

im. Jozefa Kollára.

Ekspozycja Mineralogiczna, imponujące zbiory minerałów z całego świata mieści się w reprezentacyjnym budynku dawnego sądu górniczego (a póYniej siedziby Akademii Górniczej). W 1751 r. w budynku mieszkał, podczas swojej podróży po miastach górniczych w regionie, Franciszek Lotaryński, małżonek Marii Teresy. Władca zszedł do sztolni Glanzenberg, mającej ujście tuż przy tzw. Cesarskich Schodach wewnątrz budowli.

Po nim do podziemnego korytarza dawnej kopalni, biegnącego pod samym centrum miasta, schodziło kilka innych osobistości, nie tylko Habsburgowie, ale i były prezydent Słowacji R. Schuster i Albert, książę Monako. Sama ekspozycja obejmuje ok. 400 rodzajów minerałów

ze wszystkich kontynentów a także możliwość zejścia do niedużej sztolni Michał (150 m) na tyłach budynku.

Od niedawna udostępniona jest także druga sztolnia, XIV-wieczna Glanzenberg łącząca niegdyś złoto-srebrną żyłę pod szczytem Glanzenberg z głównym rynkiem. Sztolnia biegnie 32 m pod powierzchnią; zrekonstruowany odcinek długości 450 m kończy się przy dawnym szybie Kaufhaus.

W trzech zabytkowych budynkach "za plecami" pomnika Trójcy Świętej mieści się Galeria im. J. Kollára. Niezwykle interesujące zbiory obejmują dzieła sztuki powstałe w Bańskiej Szczawnicy oraz w innych średniowiecznych miastach górniczych na terenie Słowacji. W ramach wystaw prezentowane są m.in. gotyckie posągi, portrety wybitnych (lub tylko bogatych i wpływowych) postaci związanych z górnictwem rud, unikatowa kolekcja sztuki wotywnej przedstawiającej patronów górnictwa. Galeria nosi imię Jozefa Kollára, wybitnego malarza XX-wiecznego, który przez całe życie pozostał wiernym portrecistą Bańskiej Szczawnicy i okolic.

Nad placem góruje monumentalny barokowy pomnik Trójcy Świętej (1767 r.). wyciosany z czerwonego piaskowca przez K. Hobznechta, jednego z najlepszych kamieniarzy w Europie Środkowej. W dolnej części postumentu widnieją posągi sześciu świętych patronów górników oraz obrońców przed zarazą, w połowie wysokości kolumn postać Madonny

na obłoku, a na szczycie, na szerokim gzymsie, stoją postaci Ojca, Syna i Ducha Świętego w złotych promieniach.

Południową pierzeję zamyka gotycki kostol sv. Katar~ny (kościół św. Katarzyny) z XV w. zwany "słowackim" od czasu, gdy w 1658 r. zaczęto głosić tu kazania po słowacku. Najcenniejszymi zabytkami są: późnogotycka kamienna chrzcielnica, gotycka rzeYba Madonny i krucyfiks z XV stulecia. Pod świątynią znajduje się krypta, w której chowano znamienitych obywateli.

Bańska Szczawnica - Radniené námestie

Do Nám. Sv Trojice przylega od południa Radniene nám., przy którym stoi okazały ratusz z filigranową wieżyczką z zegarem. Dzisiejszy wygląd budynek zawdzięcza XVIII-wiecznej przebudowie wcześniejszych i znacznie mniejszych obiektów. We wnętrzach zachowały się renesansowe sklepienia i barokowe freski. Przed zachodnią elewacją ratusza jest barokowy kolumna maryjna z 1747 r. - pomnik NMP na obłoku z tłumem ludzi i aniołów u stóp.

Bańska Szczawnica - Stary zamek

Nad Radnienym nám. i całą starówką górują zabudowania tzw. starego zamku zbudowanego na szerokim tarasie na zboczu góry Paradajz. Na zespół budynków, który powstał przez stopniowe wznoszenie murów obronnych i baszt wokół katedry, składa się dawny kościół farny NMP, zbudowany w XIII w. jako romańska bazylika, a następnie przebudowany w stylu gotyckim, dawna kaplica św. Michała i gotycka baszta Himmelreich. W zabudowaniach zamku mieści się ciekawa ekspozycja - oddziału Słowackiego Muzeum Górnictwa, z interesującymi ekspozycjami rzeźby barokowej, fajczarstwa, kowalstwa artystycznego i dawnej broni. Niedawno utworzono nową ekspozycję pod nazwą Górnicy przybywają (Ban~ci prichádzaj ) ukazującą najstarsze znaleziska archeologiczne dotyczące zasiedlania regionu, wydobyte w okolicach Sitna i Glanzenbergu.

Bańska Szczawnica - Nowy zamek

Stroma, otoczona zabytkowymi domami uliczka Novozámocká wychodząca z Radnienego nám. prowadzi na pobliskie wzgórze Frauenberg, zwieńczone uroczą renesansową budowlą tzw. nowego zamku. Wzniesiony w 1571 r. w kształcie masywnej czworokątnej sześciokondygnacyjnej wieży z gontową wieżyczką na dachu i okrągłymi basztami w narożach, miał chronić cenne złoża przed Turkami. W odrestaurowanej budowli utworzono muzeum, filię Słowackiego Muzeum Górnictwa z wystawą historyczną Walki z Turkami na terenie Słowacji. Dodatkową atrakcją jest rozciągający się z okien widok na miasto i okolicę.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

  • Loty
  • Hotele
  • Szukaj hotelu