Euro 2012 - jak przeżyć Euro

Tysiące kibiców na ulicach, w hotelach, sklepach i pociągach. Zmiany w rozkładach jazdy i organizacji ruchu. Emocje piłkarskie i zapowiadane manifestacje polityczne. Co robić, jak przetrwać? Bez obaw! W czerwcu masz dwie możliwości - być tam, gdzie piłkarze i kibice, albo unikać tych miejsc, zostając w domu lub jadąc tam, gdzie Euro nie dotrze. Pomożemy Ci podjąć decyzję.
Armagedonu nie będzie - zapewniała jeszcze w marcu tego roku prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Walz. - Po pierwsze, to tylko pięć dni meczowych, a po drugie, rozgrywki nie będą się odbywać w szczytach powrotów z pracy. Wiele osób obawia się jednak kompletnego chaosu w miastach-gospodarzach Euro i w Krakowie, gdzie mieszkają i trenują drużyny Holandii, Anglii i Włoch. Czy zapanują nad tym sztaby kryzysowe samorządów i wojewodów? Na ile pomocne okażą się poradniki dla mieszkańców i kibiców? Czy w sytuacji kryzysowej na wysokości zadania staną ochroniarze i wzmocnione obsady policyjnych patroli? Przekonamy się niebawem.

Aby jednak zdecydować, co robić podczas Euro, warto wiedzieć, czego można się spodziewać.

Euro 2012 - prowokator, strefy kibica i manifestacje

Lubisz przeżywać emocje piłkarskie z innymi, a nie masz biletów na stadion? Biegnij do strefy kibica. Będą one wyznaczone w każdym z miast--gospodarzy i w Krakowie. Strefy - ogromne i pełne atrakcji - będą czynne nie tylko w dniach, w których są zaplanowane mecze. A to nie wszystko. Agencja Prowokator Euro Truck w 100 miastach realizuje także "Fan City Tour", czyli mobilne strefy kibica. W każdej stanie ciężarówka z wysuwanym ogromnym (5 na 2,8 metra) ekranem, a na scenie będą występy i konkursy.

Warto również wiedzieć, że na obrzeżach miast-gospodarzy będą działać "Carlsberg FanCamp", reklamowane jako miasteczka pełne piłkarskich emocji, klubowej zabawy i rozrywki w międzynarodowym towarzystwie. W każdym zaś 3-5 tysięcy miejsc na namioty i przyczepy kempingowe. Oj, będzie się tam działo! Gdzie dokładnie, sprawdzisz na stronie carlsbergfancamp.pl.

Nie wszystko jednak da się przewidzieć. Na przykład w Warszawie misterne plany mogą zmienić zapowiadane manifestacje, między innymi taksówkarzy, a we Wrocławiu protesty nauczycieli, uczniów i ich rodziców przeciwko likwidacji szkół. Wszyscy liczą, że jeśli zablokują Euro 2012, ich głos zostanie wysłuchany. Podobnie jak kolejowi związkowcy, którzy nie wykluczają protestu właśnie podczas mistrzostw.

Jeśli chcesz uniknąć kłopotów i niespodzianek, śledź lokalne media i zaglądaj na strony internetowe miast. Nie wahaj się pytać funkcjonariuszy ani któregoś z trzech tysięcy specjalnie szkolonych wolontariuszy, którzy wyjdą na ulice. To wszystko pomoże Ci zdecydować, co robić.

Euro 2012 - kibole i zarazki mogą iść na żywioł

Pamiętaj jednak, że to od Ciebie w dużym stopniu zależy, czy wyjdziesz z Euro cało i zdrowo. Od dawna słyszeliśmy, że ma być bezpiecznie, że w ślad za kibicami z Zachodu ruszą spottersi (policjanci rozpoznający środowiska własnych kibiców), by "pomagać Polakom w ustaleniu, czy przyjechał ktoś, kto może sprawiać kłopoty". Z Ukrainy natomiast mieliśmy dostać listę 1250 stadionowych chuliganów, co "pozwoli uniknąć konfrontacji".

Tymczasem dwa miesiące przed Euro Najwyższa Izba Kontroli opublikowała alarmujący raport: nic nie jest gotowe, nic nie wiemy, policja działa opieszale, nie ma list osób z zagranicy z zakazem stadionowym. Uważaj: może być niebezpiecznie! Podobno do 8 czerwca to się zmieni, ale i tak trzeba samemu na siebie uważać. Nawet obecność 100 tysięcy policjantów skierowanych na Euro 2012 nie pomoże, jeśli zaplączesz się między zwaśnionych kiboli. Włącz rozsądek.

On też nakazuje w czasie Euro szczególną dbałość o higienę, która pozwoli ustrzec się przed chorobami, które przywiozą ze sobą kibice. I nie chodzi o zwykłą grypę czy zatrucie. Specjaliści ostrzegają głównie przed gośćmi ze Wschodu, bo tam szaleją wirusy różnych typów zapalenia wątroby, prątki gruźlicy oraz HIV i krętek blady (odpowiedzialny za kiłę). Przewiduje się, że do Polski zjadą też tamtejsze prostytutki, dla których taka impreza to eldorado. By się zarazić, nie trzeba mieć kontaktów z taką damą. Wystarczy pech i na przykład wizyta u tej samej, niezbyt czystej manikiurzystki.

Licz się także z tym, że nadmiar zarówno emocji, jak i zarazków spotkasz na plaży między Jelitkowem a Brzeźnem. Władze Gdańska, które oczekują przyjazdu około 250 tysięcy kibiców, z forów internetowych dowiedziały się, że część z nich chce spać i bawić się na tej plaży. To będzie noclegownia! Dlatego też miasto postarało się, by było tam (i w innych miejscach) bezpieczniej niż zwykle. Stałe punkty medyczne na plażach będą wzmocnione o dyżurujących całą dobę lekarzy, a na nadmorskie ścieżki rowerowe i spacerowe wyruszą patrole ratowników medycznych, harcerzy po kursach ratowniczych i wolontariuszy PCK.

Euro 2012 - atrakcje dla każdego

Jednak nie tylko piłką będą żyły miasta-gospodarze, dlatego zbyt pochopnie nie należy rezygnować z przyjazdu do nich w czerwcu. Wszystko ma działać jak zawsze, tylko - podobno - nieco lepiej.

Na przykład w Warszawie od 9 do 10 czerwca trwać będzie tradycyjny Warsaw Orange Festival - zagrają dwa światowej sławy zespoły: The Prodigy oraz Linkin Park. A 26 czerwca na Torwarze wystąpi Dolores O'Riordan z zespołem The Cranberries. Będą też czynne muzea, niektóre teatry i takie godne odwiedzenia miejsca jak Centrum Nauki Kopernik (uwaga: trudno o bilety). Raczej nie należy spodziewać się w nich najazdu kiboli.

Wrocław chce pochwalić się urokiem Dolnego Śląska. Kibice dostaną do rąk ulotkę opisującą 30 najbardziej interesujących miejsc, w tym odrestaurowanych zamków. A kto broni niekibicowi wyruszyć na wędrówkę Szlakiem Zamków Piastowskich? To 150 kilometrów od zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, przez Książ, Bolków i zamek Chojnik aż do zamku u podnóża góry Grodziec. A w samym Wrocławiu można zwiedzić słynną Panoramę Racławicką - wielkie malowidło Jana Styki i Wojciecha Kossaka przeniesie Cię w inny świat - "Bitwa pod Racławicami" to coś innego niż piłkarskie rozgrywki.

Wrocław można zwiedzać na pożyczonych na ulicy rowerach. Jeśli chcesz je znaleźć, zajrzyj na stronę gis.um.wroc.pl lub na stronę firmy Nextbike Polska (nextbike.pl), która je wypożycza. Na 20 minut bezpłatnie, 20-60 minut - za 2 złote, a za każdą kolejną godzinę - 4 złote.

Pożyczonym od Nextbike'a rowerem zwiedzisz też Poznań, bo i tu działa System Roweru Miejskiego. A jest co oglądać: Ostrów Tumski, Malta, Stary Browar czy - w okolicy - zamek w Kórniku i zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie. Te i inne atrakcje nie zamykają się na Euro. Przeciwnie, czekają na gości. Skorzystaj z oferty miasta, które specjalnie z okazji mistrzostw kupiło 100 nowoczesnych autobusów i 45 tramwajów.

Gdańsk, poza plażą-noclegownią, kusi morzem, Motławą i Starówką. Dzieci, gdyby były dni pochmurne, trzeba koniecznie zabrać do zoo - w wielkim starym parku zobaczą nie tylko słonie, foki czy pingwiny, lecz także park dinozaurów. Mogą również szaleć do woli w parku linowym.

Euro 2012 - jak się poruszać w czasie Euro

W czasie Euro 2012 wszystko ma działać inaczej - pociągi, samoloty, autobusy. W dniach meczów zostaną zmienione trasy i zamknięte ulice. By się w tym odnaleźć, trzeba pytać lub zaglądać na strony miast i przewoźników. Niżej najważniejsze adresy.

Euro 2012 - strony miast gospodarzy:

Gdańsk: www.uefaeuro2012.gdansk.pl

Poznań: www.poznan.pl/uefaeuro2012

Warszawa: www.uefaeuro2012.um.warszawa.pl

Wrocław: www.e2012.eu

Na stronie www.intercity.pl (po polsku, angielsku, niemiecku i rosyjsku) znajdziesz zakładkę poświęconą Euro 2012. Są tam wszelkie informacje na temat transportu pociągami spółki.

Jeśli chcesz w czasie Euro odwiedzić któreś z miast-gospodarzy, możesz zaopatrzyć się w elektroniczny voucher "Polish Pass". Zapewni zakwaterowanie, bilety lotnicze, specjalne sieciowe bilety kolejowe uprawniające do nielimitowanych przejazdów kolejami na terenie całej Polski od 6 czerwca do 2 lipca 2012 roku, sieciowe bilety miejskie, a nawet ubezpieczenie zdrowotne. Zajrzyj na portal www.polishpass.org - tam (u dołu strony) znajdziesz zakładki dotyczące wszystkich rodzajów transportu.

Euro 2012 - strefy kibica w Polsce

WARSZAWA

MECZE: 8, 12, 16, 21 i 28 czerwca

Strefa wokół Pałacu Kultury jest największa w Polsce, pomieści 60-100 tysięcy osób. Znajdą się tu między innymi dwie sceny i strefa rozrywkowej działalności sponsorów, w której codziennie mają odbywać się ich akcje promocyjne oraz imprezy rozrywkowe. Kibiców kusić mają także wielka strefa gastronomiczna oraz sklep z pamiątkami UEFA Euro 2012. Zaplecze sanitarne to 400 kabin i umywalni oraz 2-4 stałe punkty medyczne. W terenie, na który prowadzi 13 wejść, będzie chodzić 40 patroli pierwszej pomocy, a porządku pilnować ma między innymi tysiąc ochroniarzy. Uwaga, być może będzie działać specjalna strefa dla kibiców z Rosji, których w stolicy może zjawić się nawet 30-40 tysięcy.

WROCŁAW

MECZE: 8, 12, 16 czerwca

Strefa na Rynku i placu Solnym, według zapewnień rzecznika prasowego wrocławskiego Urzędu Miasta, to "najatrakcyjniejsza strefa kibica w Polsce". Odbędą się tu liczne koncerty - wystąpią między innymi Maryla Rodowicz, Kasia Kowalska, Patrycja Markowska, Urszula, zespół Kombii, Ewa Farna, a także Duran Duran (jedyny koncert biletowany). Występy i mecze będzie można oglądać na ogromnym, ruchomym telebimie (i kilku mniejszych), a zjeść - na jednej z czterech wysp gastronomicznych. Będą też strefy partnerów sportowych oraz te przeznaczone dla VIP-ów i mediów (z 42-calowymi plazmowymi telewizorami i skórzanymi 30-osobowymi sofami). W strefie płaci się tylko specjalnymi kartami.

GDAŃSK

MECZE: 10, 14, 18, 22 czerwca

Strefa na placu Zebrań Ludowych jest malowniczo położona między lasem a historycznymi terenami Stoczni Gdańskiej, zaledwie pół kilometra od dworca kolejowego, krok od pętli tramwajowej. Organizatorzy zapowiadają tu moc atrakcji. Gdańsk poza sportem stawia na kulturę. Głównymi wydarzeniami w tej dziedzinie ma być pięć dużych (biletowanych) koncertów. Na otwarcie strefy pierwszy koncert w Europie Środkowo-Wschodniej da amerykański raper Pitbull, wystąpi też niemiecki DJ ATB. Poza tym stale będą się prezentować zespoły z Trójmiasta i całego regionu. Jak wszędzie będą sceny, telebimy i miejsca na aktywność sportową. Są wyznaczone miejsca dla gastronomii, pomocy medycznej i sanitariaty.

POZNAŃ

MECZE: 10, 14 i 18 czerwca

Atutami strefy na placu Wolności i w jego okolicach mają być: bezpieczeństwo, dobra zabawa, ekologia i design - zapowiadają władze miasta. Główny, ogromny (100 metrów kwadratowych) ekran ulokowano przy budynku Arkadii. Przy alei Marcinkowskiego znajdą się trzy dodatkowe telebimy, a w terenie - kilkanaście ekranów LCD. Na każdy dzień przygotowano jakieś wydarzenie artystyczne. Przed meczami czas umilą kibicom między innymi specjalne pokazy taneczne - o szansę występu walczyło podczas castingów 400 tancerzy. Uwaga, w tej strefie wyznaczone zostaną tak zwane drogi życia, czyli ulice przeznaczone do wyłącznej dyspozycji policji, straży pożarnej i pogotowia.

KRAKÓW

Strefę ulokowano na Błoniach. Jej centrum ma kształt boiska piłkarskiego, wokół niej - namioty z piłkarskimi pamiątkami. Ogromny ekran (100 metrów kwadratowych) i kilka ogródków z telebimami pozwolą każdemu śledzić rozgrywki. Odpocząć można będzie w tematycznych ogródkach piwnych poświęconych krajom uczestniczącym w mistrzostwach. Organizator zapowiada liczne konkursy, na przykład na najgłośniejszy doping. Będzie fotografowanie się ze znanymi piłkarzami, zdjęcia z pucharem mistrzostw, a nawet śluby, jeśli jakaś para zechce się pobrać w czasie mistrzostw. Uwaga! Przewidziano strefę dla pań - ze spa, salonami kosmetycznymi i pokazami mody.