Bułgaria temperatura. Kiedy jechać, żeby mieć najlepszą pogodę?

ak
01.03.2012 , aktualizacja: 01.03.2012 15:11
A A A Drukuj
Bułgaria temperatura

Bułgaria temperatura (Bułgaria temperatura/Fot. Shutterstock)

Bułgaria słynie z dobrej pogody i przyjemnej temperatury, szczególnie w okresie wakacyjnym. Temperatura w Bułgarii sprzyja zwiedzaniu, a także odpoczynkowi na plaży. Bułgaria temperatura - kiedy jechać
Bułgaria temperatura - klimat

W większej części Bułgarii dominuje klimat umiarkowany ciepły suchy. Tylko na południu i wybrzeżu panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Zimą na północy jest zdecydowanie chłodniej, niż na południu. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Lata w Bułgarii są ciepłe i suche, a zimy chłodne.

Bułgaria temperatura - średnia

Średnia roczna temperatura powietrza w Bułgarii to 12°C. Średnia roczna temperatura w styczniu na południu Bułgarii i nad Morzem Czarnym to ok. 2°C, na północy -3°C, a w górach -6°C. Średnia temperatura w lipcu to 23°C na północy Bułgarii i nad morzem, ok. 25°C w części środkowej i południowej kraju, a 18°C w górach.

Bułgaria temperatura - w sezonie

Na urlop w Bułgarii najlepiej jest się wybrać w sezonie wakacyjnym. Temperatura powietrze jest wtedy najwyższa. Najgorętszym miesiącem w Bułgarii jest lipiec. Wysoka temperatura jest tu jednak mało odczuwalna dzięki morskiej bryzie. Średnia odczuwalna temperatura powietrza na wybrzeżu wynosi w lipcu ok. 23°C. W stolicy kraju Sofii, średnia temperatura w okresie wakacyjnym wynosi ok. 21°C.

Czytaj także: Bułgaria pogoda

Bułgaria temperatura - po sezonie

Nad Morzem Czarnym w Bułgarii panuje łagodna zima, a siarczyste mrozy należą do rzadkości. Najchłodniej w Bułgarii jest od grudnia do lutego, temperatura waha się wówczas od -8 do 1°C. Nad Morzem Czarnym wieją zimą silne wiatry. W marcu i kwietniu średnia dzienna temperatura w Bułgarii wynosi od 7 do 12°C. Jesień w Bułgarii jest długa i pogodna, temperatura sprzyja wtedy zwiedzaniu. Podobnie jest na wiosnę. Średnia temperatura w Bułgarii w maju, a także październiku to ok. 18°C.

Bułgaria temperatura - temperatura morza

Od grudnia do marca temperatura wody morskiej wynosi od 6°C do 3°C. W kwietniu i październiku wzrasta do 10°C. Już w maju można liczyć na wyższą temperaturę morza. Woda osiąga wówczas temperaturę od 16°C do 20°C. W czerwcu, lipcu i sierpniu słupek rtęci podnosi się do 23°C, a plaże zapełniają się najbardziej.

Bułgaria temperatura

Bułgaria temperatura - styczeń

Albena 5 °C, Słoneczny Brzeg 5°C, Sofia 3°C

Bułgaria temperatura - luty

Albena 6 °C, Słoneczny Brzeg 6°C, Sofia 3°C

Bułgaria temperatura - marzec

Albena 9 °C, Słoneczny Brzeg 9°C, Sofia 7°C

Bułgaria temperatura - kwiecień

Albena 14°C, Słoneczny Brzeg 14°C, Sofia 11°C

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • maritta189

    0

    Ja byłam właśnie w lipcu, była cudowna pogoda, opaliłam się jak nigdy, bardzo fajne miejsce na wakacje i w sumie nie drogie, wystarczy poszukać ofert, ale następnym razem poszukam jakiejs z przelotem bo droga jest jednak zbyt męcząca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

  • Loty
Bestsellery