Turcja ceny

ak
17.02.2012 , aktualizacja: 07.01.2016 11:44
A A A
Turcja ceny

Turcja ceny (Turcja ceny/Fot. Shutterstock)

Turcja to kraj, który cieszy się zainteresowaniem coraz większej liczby turystów. Z roku na rok ceny w Turcji rosną, ale wciąż jeszcze można tu spędzić dość tanie wakacje. Przykładowe ceny w Turcji, jak robić zakupy.
Turcja ceny - waluta

Turcja ceny. Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TL) - ok. 1,80 zł (luty 2012). Występują tu monety o nominałach 25, 50, 100 i 250 tys. TL i banknoty o nominałach 250 tys., 500 tys., 1mln, 5mln, 10mln i 20mln TL.

W Turcji można również płacić w euro czy dolarach. Przelicznik nie zawsze jest jednak korzystny. Walutę można wymienić m.in. w hotelach i bankach. Najbardziej opłacalna jest wymiana waluty w kantorach (bez prowizji). Wówczas należy zawsze prosić o potwierdzenie wymiany. Najmniej korzystnie jest wymieniać banknoty na lotnisku ze względu na wysoki kurs walut.

Przy płaceniu w Turcji należy uważać i dokładnie liczyć wydaną nam resztę. Banknoty tureckie są do siebie bardzo podobne, a sprzedawcy i taksówkarze czekają na pomyłkę turysty.

W Stambule bankomaty są właściwie wszędzie i nie ma problemu z ich używaniem. Bankomaty, które wydają euro, dolary są jednak głównie w miejscowościach turystycznych. Podróżując po mały miasteczkach, lepiej mieć przy sobie gotówkę.

Turcja ceny - targowanie

Turcja ceny. Ceny w Turcji są płynne. Targować się trzeba praktycznie wszędzie. Targowanie się jest zwykle przyjęte wszędzie tam, gdzie na produkcie nie ma wyraźnie zaznaczonej ceny, ale nie jest to regułą. Turcy po prostu lubią się targować i czerpią z tego prawdziwą przyjemność. Dla dobrze targującego się klienta potrafią zejść z początkowej ceny nawet kilkadziesiąt procent. Warto pamiętać o tym, że nie wypada targować się o towary bardzo tanie. Przystąpienie do negocjacji oznacza, że jesteśmy wstępnie zainteresowani kupnem. Najlepiej od razu podać 50 proc. niższą kwotę i po reakcji sprzedawcy zorientować się, jakie mamy szansę dobić targu i jak bardzo wygórowana była początkowa cena produktu.

Turcja ceny - napiwki

Turcja ceny. W Turcji istnieje zwyczaj dawania bakszyszu, czyli napiwku. Muzułmanie oczekują go jako formy podziękowania za wykonaną przysługę (np. za przeniesienie bagażu, za posprzątanie pokoju, miłą obsługę w restauracji). Bakszysz, to zgodnie z religią islamu rodzaj jałmużny, zgodny z nakazem dzielenia się częścią swoich dochodów z biednymi. Powinien wynieść min. 1-2 euro na osobę (zależnie od stopnia zadowolenia z usługi). Napiwek ten nie jest obowiązkiem.

Turcja ceny - wiza

Turcja ceny. Na początku wizyty w Turcji trzeba zapłacić za wizę. Cena wizy do Turcji nie jest ujednolicona i zależy od kraju, z którego mamy paszport. W 2011 koszt wizy dla obywateli Polski wynosił 20$ (lub 15 EUR) płatne na lotnisku.

Turcja ceny - przykładowe artykuły

woda 1,5l- 1,5 TL

napój cola, fanta w puszce 2-3 TL

piwo Efes w puszce 500 ml - 3,25 TL

tureckie słodycze- 15 TL/kg

papierosy - 5 TRY

czekolada - 3 TRY

kebab na ulicy - 4 TRY

chleb - 0,9 TRY

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (5)
Zaloguj się
 • isabeau

  Oceniono 10 razy 10

  >Występują tu monety o nominałach 25, 50, 100 i 250 tys. TL i banknoty o nominałach 250 tys., 500 tys., >1mln, 5mln, 10mln i 20mln TL.

  Cóż to za brednie, w Turcji jest już dawno po denominacji i nie obraca się milionami lirów!

 • Gość: Turysta

  Oceniono 4 razy 4

  Rzeczywiście denominacja była kilka lat temu (5?). Ktoś tu nie odrobił pracy domowej, a najgorsze, że wprowadza ludzi w błąd!
  Zasady ważności wiz też uległy zmianie w ciągu roku. Proponuję szybki update.

 • mikos_vip

  Oceniono 3 razy 3

  Polecam serwis gzie można srpawdzić aktualne ceny w Turcji: cenyw.pl/turcja/

 • Gość: hanak

  Oceniono 3 razy 3

  Po pierwszym zdaniu o banknotach wielkości milionów darowałem sobie dalsze czytanie. I tak zalecam wszystkim innym;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Loty
 • Hotele
 • Szukaj hotelu