Pomysł na kwietniowy city break – zwiedzaj Warszawę za darmo i na rowerze

Wiosna to najlepszy moment na zaplanowanie krótkich, kilkudniowych wypadów do polskich miast. Poznawanie naszego pięknego kraju możecie rozpocząć od Warszawy, która, choć w sen zimowy nie zapada, w kwietniu naprawdę rozkwita i zaczyna tętnić życiem ulicznym.

Królewski park za darmo

Pierwsza dobra okazja, aby zwiedzić stolicę, nadarza się już na początku miesiąca. Od kwietnia będziecie mieli szansę zwiedzić najsłynniejszy park w Warszawie – Łazienki Królewskie. Odbywa się tam wówczas dzień bezpłatnego wstępu, który obejmuje wszystkie obiekty na terenie parku. Jeżeli nie uda wam się 5 kwietnia, nic straconego. Dzień bezpłatnego wstępu odbywa się w każdy czwartek.

A jest co oglądać. Poza możliwością przespacerowania się alejkami i obserwowania, jak przyroda dookoła was budzi się do życia, będziecie mogli zobaczyć cenne zabytki i perły europejskiej architektury. Koniecznie zajrzyjcie do Pałacu na Wyspie, budynku w stylu klasycystycznym, w którym znajduje się Galeria Królewskich Obrazów – obecna kolekcja liczy 140 dzieł zebranych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zachwycające są również jego wnętrza, choć od zewnątrz budynek również prezentuje się wspaniale – zwłaszcza, gdy przyjrzycie mu się z pewnej oddali, stojąc na mostku i podziwiając odbicie pałacu w tafli wody.

Pałac na Wyspie to jednak dopiero początek. Na uwagę na pewno zasługują również Stara Oranżeria z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytności oraz Teatr Królewski, który jest przykładem jednego z niewielu w Europie oryginalnych teatrów dworskich z XVIII wieku.

Fot. Shutterstock

Jeśli chcecie zobaczyć pierwszą budowlę na terenie parku, która została wzniesiona od podstaw na zlecenie samego króla Stanisława Augusta, pójdźcie do Białego Domku. W jego wnętrzach obecnie znajduje się Królewska Galeria Grafiki z rycinami przedstawiającymi sceny z „Metamorfoz” Owidiusza. Warto przyjrzeć się też zdobieniom pawilonu – zobaczycie tam pierwsze w Polsce groteski, czyli ornamenty roślinne wraz z postaciami ludzi i zwierząt.

  • Fot. Shutterstock

    Fot. Shutterstock

  • Fot. Shutterstock

    Fot. Shutterstock

  • Fot. Shutterstock

    Fot. Shutterstock

Zwiedzajcie miasto na rowerze

Zgodnie z tradycją, warszawskie rowery miejskie powróciły na ulice już na przełomie lutego i marca, więc jeśli tylko pogoda w kwietniu dopisze, koniecznie wsiądźcie na jednoślady. Nie ma lepszego sposobu na zwiedzanie Warszawy niż na rowerze. W stolicy pojawia się coraz więcej ścieżek i dróg rowerowych, dzięki czemu jazda przez miasto jest wygodna i bezpieczna.

A do tego wypożyczenie Veturilo nie jest drogie. Rejestrując się w systemie, musicie wpłacić minimum 10 złotych, ale pierwsze 20 minut jazdy zawsze jest darmowe. Rowery można wypożyczać bez podchodzenia do terminala – wystarczy zainstalować na telefonie aplikację mobilną.

Gdy już będziecie mieć rower, wybierzcie się nad Wisłę. Możecie przejechać zarówno trasą po praskiej stronie, mijając po drodze Stadion PGE Narodowy, jak i podziwiać wieżowce wznoszące się po drugiej stronie rzeki. Warto także wybrać się na przejażdżkę po odnowionych bulwarach wiślanych. Z jednej strony będziecie mieli widok na rzekę, z drugiej na wznoszące się na skarpie Stare Miasto i Zamek Królewski.

A jeżeli wolicie wycieczkę po nieco mniej miejskich terenach, pojedźcie trasą wzdłuż Wisłostrady w kierunku Młocin. Gdy już dojedziecie na północ Warszawy, droga z asfaltowej przemieni się w piaszczystą ścieżkę wśród drzew. Dojedziecie nią do Parku Młocińskiego, gdzie na koniec dnia możecie odpocząć przy ognisku – w parku znajduje się kilka miejsc specjalnie przygotowanych na rozpalenie ognia.

Bulwary Wiślane Fot. Dawid Zuchowicz/Agencja Gazeta

Zlot klasyków

Jeżeli natomiast zamiast pereł architektury wolicie oglądać perły motoryzacji, wybierzcie jubileuszowy, bo już dziesiąty, zlot mustangów. Impreza odbędzie się w sobotę 21 kwietnia, jest więc idealnym sposobem na spędzenie wiosennego weekendu w mieście.

Nawet, jeżeli na co dzień niezbyt interesujecie się samochodami, mustangom warto poświęcić uwagę. Historia tych wspaniałych aut sięga lat 60. XX wieku i nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że zasłużyły sobie na miano kultowych.

Podczas kwietniowego zlotu będziecie mieli okazję przekonać się, jak ikona motoryzacji zmieniała się na przestrzeni lat, posłuchać ryku silników, poczuć wyjątkową atmosferę „mustangowej” społeczności. I, kto wie, może zechcecie dołączyć do grona miłośników marki? W ubiegłym roku na zlocie pojawiło się ponad 200 maszyn z całej Europy, co było rekordem na tym wydarzeniu. Jest więc szansa, że wśród tylu aut znajdziecie takie, które was zachwyci i rozbudzi waszą miłość do motoryzacji.

Wystawę mustangów będzie można oglądać w samym sercu Warszawy – na placu Defilad.


Mustang Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Wszystkie te miejsca możesz odwiedzić razem z Partnerem serwisu Best Western Hotels & Resorts, nocując w Best Western Portos Hotel Warszawa.