Sierpień w Warszawie: Koncerty Chopinowskie w Łazienkach, plenerowy dancing i Festiwal Lodów Rzemieślniczych

Lato w stolicy spędźcie na świeżym powietrzu. W sierpniu Warszawa zaprasza na niedzielne Koncerty Chopinowskie w Łazienkach i potańcówkę z muzyką na żywo przy Muzeum POLIN. A dla ochłody – Festiwal Lodów Rzemieślniczych nad Wisłą.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich – dwa recitale w każdą niedzielę

Warszawa w sierpniu jest wypełniona muzyką. Jednym z najwspanialszych wydarzeń, podczas których można posłuchać jej na żywo i bezpłatnie, są Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. To jedna z najstarszych imprez muzycznych w stolicy - tegoroczna edycja koncertów ma miejsce już po raz 59. W ciągu kilku dekad letnie recitale pod Pomnikiem Chopina stały się kulturalną wizytówką Warszawy.

Koncerty odbywają się w każdą niedzielę o godz. 12 i 16. Mają formę klasycznych recitali – za fortepianem zasiadają soliści. To zarówno sławy muzyki klasycznej, jak i młodzi, uzdolnieni muzycy. W sierpniu swoje wykonania najpiękniejszych utworów Fryderyka Chopina zaprezentują m.in. Tokiko Kobayakawa z Tokio czy Maria Szraiber, koncertująca pianistka i profesor fortepianu.

Koncert Chopinowski w Łazienkach, Fot. Sławomir Kamiński

Dla pianistów z całego świata występ na Koncercie Chopinowskim w Łazienkach to ogromne wyróżnienie. Słynna jest historia koncertu wybitnej chopinistki Haliny Czerny-Stefańskiej, która dokończyła swój recital, mimo że w trakcie gry w dłoń użądliła ją osa.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Wydarzenie gromadzi tłumy słuchaczy. Można przyjść nieco wcześniej i zająć sobie miejsce na ławeczce albo wybrać się na koncert z własnym kocem i rozsiąść się na trawie. W urokliwej scenerii parku przyroda i muzyka łączą swoje siły. Atmosfera na długo zapada w pamięć, a niektóre recitale kończą się owacjami na stojąco.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykoli 1, każda niedziela od maja do końca września
o godz. 12 i 16

Fot. Adam Oleksiak/Mat. Prasowe

Festiwal Lodów Rzemieślniczych – 11-12 sierpnia (sobota i niedziela)

W środku lata w stolicy obowiązkowo trzeba zjeść lody. Prawdziwi smakosze nie mogą ominąć Warszawy w weekend 11 i 12 sierpnia. Nad Wisłą, między Pomostem 511 i Cudem nad Wisłą, odbędzie się wtedy dwudniowy Festiwal Lodów Rzemieślniczych.

Na lody rzemieślnicze, produkowane w małych zakładach, często na bazie starych rodzinnych receptur, panuje moda od kilku lat. Lody rzemieślnicze to takie, które zawierają krótką listę naturalnych składników – podstawą jest śmietana lub jogurt, mleko, jaja i cukier. Są nie tylko smaczniejsze od lodów produkowanych przemysłowo – które zawierają dużo chemii i? powietrza – ale też zdrowsze.

Twórcy lodów rzemieślniczych wciąż wymyślają nowe smaki i oryginalne sposoby podania. Podczas festiwalu będzie można spróbować lodów o smakach klasycznych i fantazyjnych – m.in. herbaty matcha, bezy z marakują czy oreo. Będą też lody wegańskie, tajskie, w klasycznych wafelkach, czarnych waflach z dodatkiem węgla i bąbelwaflach – połączeniu wafla z gofrem.

Dogodną bazę hotelową w Warszawie znajdziecie w okolicy ul. Poleczki – 5 min. jazdy od Lotniska Chopina i blisko Toru Wyścigów Konnych na Służewcu. By raczyć się lodami po powrocie do hotelu, zabierzcie na festiwal stary dobry termos.

Fot. Shutterstock

Bulwar Flotylli Wiślanej, pomiędzy Cudem nad Wisłą i Pomostem 511, 11-12 sierpnia (sobota i niedziela), godz. 11-19

fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Plenerowy dancing z muzyką na żywo na Łące Leśmiana – 18 sierpnia (sobota)

„Łąka Leśmiana” to tegoroczna letnia rewelacja stolicy. Na zielonym skwerze u stóp Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w czerwcu „zakwitła” plenerowa instalacja. Inspiracją stał się wiersz Bolesława Leśmiana „Łąka” z tomu z 1920 roku. Łąkę tworzy drewniany podest z hamakami. Wokół pachną kwiaty, a z wbudowanych głośników płyną dźwięki dzikiej polany. Można odpocząć, poczytać poezję albo wziąć udział w którymś z licznych wydarzeń rekreacyjnych i plenerowych przygotowanych dla warszawiaków i turystów.

W sierpniu szczególnie polecamy potańcówkę na świeżym powietrzu. Tematem dancingu jest tango – gatunek, które łączy brzmienia muzyki argentyńskiej, polskiej i żydowskiej.

Na żywo zagra SawarS Tango Orquesta, jeden z niewielu zespołów wykonujących tanga. Dancingowicze zatańczą do najpiękniejszych tang, przede wszystkim z 20-lecia międzywojennego. W repertuarze znajdą się współczesne aranżacje utworów autorstwa Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Jerzego Petersburskiego i innych wybitnych kompozytorów tego gatunku, z Astorem Piazzollą na czele. Nie umiecie tańczyć tanga? Nic nie szkodzi. To wspaniała okazja, by podłapać kroki – atmosfera jest miła i przyjacielska.

Na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN, od strony ul. Marka Edelmana, 18 sierpnia (sobota), godz. 20:00

Wszystkie te miejsca możesz odwiedzić razem z Partnerem serwisu Best Western Hotels & Resorts, nocując w Best Western Poleczki Hotel Warszawa.

Co robić w Warszawie w lipcu? Mundialowe strefy kibica, letnie kina pod chmurką i jazz na Starówce

Za co kochamy lipiec w Warszawie? Za kino letnie na leżakach i jazz na Starówce. A w tym roku jeszcze za wielkie kibicowanie! Co najlepsze – żadna z tych atrakcji nie kosztuje ani złotówki.

Mundial w Warszawie – gdzie oglądać?

Polska reprezentacja zakończyła już swój udział w Mistrzostwach Świata 2018 w piłce nożnej, ale piłka nadal jest w grze. Kibicujemy więc dalej, niech wygra najlepsza drużyna!

W Warszawie znów można liczyć na prawdziwe piłkarskie emocje i to w całym mieście. Nie ma jednej oficjalnej strefy kibica, za to jest aż siedem mniejszych stref, które są współfinansowane z budżetu m.st. Warszawy . I tak, wszystkie mecze fazy pucharowej można oglądać w dzielnicach: Śródmieście, Bemowo, Bielany, Targówek, Praga Południe, Wola i Ursynów.

W strefach kibica – oprócz wielkich ekranów, na których transmitowane będą mecze – czekają leżaki, food trucki i stoiska gastronomiczne, kąciki dla dzieci, gdzie można pomalować sobie twarz, i punkty z gadżetami do kibicowania. Każda dzielnica przygotowała własne atrakcje, w tym gry, zabawy, konkursy i koncerty. Wstęp jest bezpłatny. Należy jedynie pamiętać, by na teren stref kibica nie wnosić własnego alkoholu.

Poza oficjalnymi warszawskimi strefami mecze w stolicy można oglądać jeszcze m.in. na Pradze-Północ (tu na stadionie przy ul. Kawęczyńskiej 44 działa Strefa Emocji LOTOS, czynna codziennie do 15 lipca od godz. 13 do godz. 23), na Białołęce (specjalna strefa powstała na dachu Galerii Północnej, pokaże wszystkie mecze Mundialu, a wstęp wolny będzie miał tu każdy kibic piłkarski.

Dodatkowo osoby, które zrobiły zakupy w dowolnym sklepie w Galerii
Północnej, zostaną wpuszczone do strefy VIP) i na Woli (druga wolska
strefa kibica znajduje się na pl. Europejskim).

Goście odwiedzający Warszawę mogą skorzystać również ze stref kibica organizowanych w hotelach, np. w Best Western Portos Hotel. Emocji na pewno nie zabraknie, za to wygoda będzie bez porównania większa. Tylko nie zapomnijcie o ulubionych przekąskach.Kino letnie pod chmurką

Warszawa to bez wątpienia filmowo-plenerowa stolica Polski. Przez całe wakacje praktycznie nie ma dnia, by nie można było obejrzeć filmu pod gołym niebem. Warszawskie dzielnice i poszczególne instytucje prześcigają się w repertuarach – w programach jest wszystko, od kinowych hitów sprzed paru lat po ambitne dokumenty. Podczas bezpłatnych pokazów czekają na was wygodne leżaki i ciepłe kocyki.

Gdzie i kiedy oglądać? Oto zaledwie część spośród wszystkich propozycji stolicy:

Fot. Shutterstock

 • PONIEDZIAŁEK:

  PONIEDZIAŁEK:

  Swoje kino letnie w kooperatywie z nadwiślańskim Babim Latem uruchamia w tym roku Kino Luna. Luna to kino studyjne, zatem doskonały repertuar dla nieco bardziej wymagających jest gwarantowany. W tym sezonie widzowie zobaczą najciekawsze tytuły ostatnich lat, m.in. „Turystę” w reż. Rubena Ostlunda, a na koniec głośny thriller psychologiczny Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień”. Seanse odbywają się w poniedziałki co dwa tygodnie (9.07, 23.07, 6.08, 20.08).

 • WTOREK:

  WTOREK:

  „Kino pod Chmurką” – Prochownia Żoliborz.
  Projekcje odbywają się w każdy letni wtorek tuż po zmroku. W lipcu będzie można obejrzeć m.in. nagradzany film Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”.

  Fot. hprochowniazoliborz.com

 • WTOREK:

  WTOREK:

  „Cudowne kino nad Wisłą” – Cud nad Wisłą.
  Każdy wtorek o godz. 20:30. Repertuar jest ambitny i wyszukany. Będą wyświetlane m.in. polskie filmy krótkometrażowe.

  Fot. Paweł Tymiński

 • ŚRODA:

  ŚRODA:

  „Kino Letnie Lolka” – Pub Lolek.
  Pole Mokotowskie to jeden z ulubionych parków warszawiaków. Stałym punktem parku jest prężnie działający pub Lolek, który w każdą środę lipca i sierpnia zaprasza na kino pod chmurką. W programie same hity – w lipcu będzie można zobaczyć m.in. „Jesteś bogiem”, „Blue Jasmine” i „Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął”.

  Fot. Agata Grzybowska/ Agencja Gazeta

 • SOBOTA

  SOBOTA

  „Kino plenerowe na ZOO Markecie” – ZOO Market.
  Od tego roku nowe kino plenerowe będzie miała też Praga-Północ. Na film pod gwiazdami w każdą sobotę zaprasza ZOO Market, czyli praskie miejsce w berlińskim stylu (z pchlim targiem, jedzeniem i wydarzeniami kulturalnymi). Filmowe hity, duży ekran, wygodne kanapy, leżaki i kawiarnia – to obiecują organizatorzy. Seanse zaczynają się od 21:30, ale warto być chwilę wcześniej, żeby zarezerwować sobie miejsce.

  Fot. Szymon Starnawski

26 czerwca na Polu Mokotowskim wystartowała też Filmowa Stolica Lata. To największa impreza kin plenerowych w stolicy. W ciągu 10 tygodni widzowie zobaczą ponad 200 projekcji filmowych w 25 warszawskich lokalizacjach. Filmy będzie można oglądać m.in. w Ogrodzie Saskim (w środy), przed Filmoteką Narodową (w środy i piątki będzie tu działać

„silent cinema”, czyli oglądanie filmu w słuchawkach), w Parku Polińskiego (w czwartki), w Parku nad Balatonem (we wtorki), na Żoliborzu niedaleko Kępy Potockiej, w Amfiteatrze na Bemowie, przed Muzeum POLIN i na Plaży Romantycznej w Wawrze. Wszystkie pokazy są darmowe.Jazz na Starówce

Czy ktoś wyobraża sobie warszawską Starówkę latem bez jazzu? Dzięki Festiwalowi Jazz na Starówce, jazz na stałe wrósł w repertuar wakacyjnych wydarzeń w stolicy. W tym roku, odbywa się 24 edycja tego wydarzenia. Znów wystąpią legendy jazzu, polskie i międzynarodowe gwiazdy, nie zabraknie premier i jazzowych odkryć.
Jazz na Starówce to największy festiwal jazzowy w Polsce i jedyny, na który nie trzeba mieć biletu – koncerty odbywają się w każdą sobotę i niedzielę wakacji w godzinach 19-21 i można ich wysłuchać całkowicie za darmo na Rynku Starego Miasta.

Fot. warszawa.naszemiasto.pl

Wszystkie te miejsca możesz odwiedzić razem z Partnerem serwisu Best Western Hotels & Resorts, nocując w Best Western Portos Hotel Warszawa.

Czerwiec w Warszawie zapowiada się intensywnie

Latem lepiej uciekać z dużych miast? Na pewno nie z Warszawy. W czerwcu w stolicy aż się roi od interesujących, również plenerowych wydarzeń. Czeka na was czarująca Praga, gdzie na każdym rogu drzemie historia i Piknik Naukowy, na którym uzyskacie odpowiedzi na dziesiątki pytań, które kiedykolwiek przemknęły wam przez głowę. To jak, dacie się namówić?

Piknik Naukowy, fot. materiały prasowe

22. Piknik Naukowy

Czerwiec sprzyja nauce, choć rok szkolny wówczas się kończy. Nie należy jednak spoczywać na laurach i nawet tuż przed wakacjami, a także w ich trakcie, warto trenować umysł. Świetnie nadaje się do tego Piknik Naukowy, który organizowany jest już po raz 22. W tym roku tematem przewodnim imprezy jest ruch. I to ruch naprawdę szeroko pojęty.

Poruszone zostaną tematy od dynamiki cząstek aż po zderzenia gwiazd. Od styku neuronów aż po globalne migracje. To dowód na to, że świat nigdy nie stoi w bezruchu, wciąż się zmienia, ewoluuje. A wraz z nim powinna ewoluować nasza wiedza. Dlatego wybierzcie się na piknik, aby dowiedzieć się co widzą badacze w falach utworzonych na piasku przez ruch wody, wywołać i przeanalizować własne trzęsienie ziemi, zbudować niezwykłe urządzenie, jakim jest Maszyna Goldberga, której mechanizmy działają na zasadzie reakcji łańcuchowej jak konstrukcje tworzone z bloczków domina, czy wreszcie zrozumieć, jaką rolę w naszym organizmie pełni ruch krwi i dlaczego jest tak ważny.

Przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i instytucji, którzy będą obecni na pikniku, przekazują wiedzę w sposób prosty i przystępny, dlatego wydarzenie jest idealne również dla dzieci. Może zapałają miłością do nauki i obudzą w sobie chęć jeszcze głębszego poznawania świata?

Piknik Naukowy, fot. materiały prasowe

Piknik Naukowy odbędzie się 9 czerwca na stadionie PGE Narodowym. Wstęp jest bezpłatny.

Ulica Ząbkowska Fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta

Odkrywaj zakątki Pragi

Praga-Północ i Praga-Południe to jedne z najciekawszych dzielnic Warszawy. Kryją w sobie niezliczoną ilość knajpek, kawiarenek, muzeów, a także miejsc, w których po prostu można się zrelaksować. Obie dzielnice, leżące pod prawej stronie Wisły - są oddalone od miejskiego zgiełku, wolne od przeszklonych, sięgających nieba biurowców.

Na zwiedzanie Pragi przeznaczcie dwa dni. Zajrzyjcie do Muzeum Neonów, gdzie zebrana została cała gama kolorowych reklam świetlnych.

Muzeum zajmuje się też odnawianiem starych, kultowych wręcz neonów, które są pozostałościami po okresie wielkiej neonizacji w krajach Bloku Wschodniego, prowadzi również badania ich dotyczące. Stała kolekcja muzeum liczy ponad 100 świetlnych napisów, wiele z nich zostało zaprojektowanych przez wybitnych artystów i grafików. To szansa, aby z bliska przyjrzeć się ich kunsztowi. A jeśli chcecie lepiej poznać historię zgromadzonych tam neonów, umówcie się na wycieczkę z przewodnikiem.

Muzeum Neonów Adrian Grycuk Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL

Muzeum Neonów Adrian Grycuk Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL

Innym muzeum, które chcemy wam polecić, jest Muzeum Czar PRL. Placówka przekonuje, że jest miejscem, w którym młode pokolenie oswoi się z przeszłością, a starsze przypomni sobie cienie i blaski tego okresu. W zbiorach muzeum znajdują się dziesiątki pamiątek i symboli minionej epoki. Na własne oczy przekonacie się, jak wyglądały mieszkania w czasach PRL-u. Zobaczycie klasyczną meblościankę, telewizory kineskopowe czy słynną pralkę „Franię”.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały również: sklep (oczywiście z wagą, którą jeszcze w latach 90. można było spotkać w niektórych miejscach), stołówka ze stołem przykrytym ceratą w kratę, biuro czy szkolny korytarz. Za pośrednictwem strony internetowej muzeum możecie też zarezerwować wybraną, tematyczną wycieczkę Nysą 522. Interesują was relikty komunizmu, najważniejsze atrakcje stolicy, Warszawa nocą, a może Warszawa żydowska? Jeśli tak, przejażdżka tym zabytkowym samochodem jest właśnie dla was.

 • Fot. czarprl.pl

 • Fot. czarprl.pl

 • Fot. czarprl.pl

Aby poczuć klimat Pragi, powinniście też przespacerować się ulicą Ząbkowską. Na jej fragmencie pozostawiono oryginalny, zabytkowy bruk i przebiegające tamtędy szyny tramwajowe. Koniecznie zajrzyjcie również do Antykwariatu Grochowskiego, który istnieje od 2004 roku. Pełen jest nie tylko rozmaitych książek, z których każda skrywa inną historię, ale też płyt winylowych, CD, DVD, kaset magnetofonowych, grafik, rycin, obrazów i wielu innych staroci. Kto wie, może wam też uda się znaleźć jakąś głęboko ukrytą perełkę?

Na koniec proponujemy spacer po parku Skaryszewskim, który leży na terenie Pragi-Południe. To zabytkowy park krajobrazowy, który swego czasu został uznany nawet za najpiękniejszy w Polsce i trzeci najpiękniejszy w Europie. Jest doskonałym miejscem zarówno na uprawianie sportu, jak i leniwy wypoczynek. W parku jest wiele dogodnych miejsc na piknik, działa tam także wypożyczalnia kajaków, więc zwiedzanie możecie zaplanować nie tylko pieszo. Idealne miejsce, aby w upalny dzień schronić się przed skwarem w kojącym cieniu drzew. Urokliwe jeziorka doskonale współgrają z bogatą i bujną roślinnością, a całości obrazu dopełnia sztuczny wodospad.

Fot. Alina Zienowicz Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL

Wszystkie te miejsca możesz odwiedzić razem z Partnerem serwisu Best Western Hotels & Resorts, nocując w Best Western Felix Hotel Warszawa.

Warszawa w maju: pokazy w Parku Fontann, wyjątkowy festiwal filmowy i nocne zwiedzanie muzeów

Warszawa w maju jest najpiękniejsza. Nie tylko tonie w kwiatach, ale też zaprasza do udziału w uwielbianych przez Polaków i docenianych na świecie atrakcjach i wydarzeniach.

Multimedialny Park Fontann

Choć Multimedialny Park Fontann to jedna z nowszych warszawskich atrakcji (ma zaledwie 7 lat), dziś prawie nikomu nie trzeba jej przedstawiać – przez lata zapracował sobie na opinię miejsca, którego w stolicy nie można przegapić. W dzień kompleks czterech fontann (trzy niecki są wypełnione wodą, a jedna to tzw. fontanna sucha) wygląda pięknie, ale prawdziwa magia dzieje się wieczorem, gdy zaczyna się laserowy pokaz światło-woda-dźwięk.

Jak to działa? Specjalne pompy wyrzucają nawet 30 tysięcy litrów wody na minutę, tworząc wodny ekran – ścianę wody o grubości 8 mm, szerokości 30 metrów i wysokości 10 metrów. Na takiej ścianie – dzięki 295 reflektorom LED RGB, z których każdy daje możliwości uzyskania 16 milionów barw – wyświetlane są laserowe widowiska. Do tego dobierana jest specjalnie skomponowana muzyka.

Wieczorne laserowe pokazy przyciągają na Podzamcze (nazwa nawiązuje do pierwotnej nazwy terenu, do Zamku Królewskiego jest stąd jeszcze 500 m) tłumy warszawiaków oraz turystów z Polski i zagranicy. W każdym, trwającym od początku maja do końca września sezonie, widzowie mogą oglądać zupełnie nowe widowisko, którego temat trzymany jest w tajemnicy niemal do ostatniej chwili. W zeszłym roku głównym bohaterem pokazów był Bazyliszek – zgodnie z uwspółcześnioną wersją legendy ukrywający się w miejskich wodociągach – muzykę do przedstawienia skomponował Piotr Rubik, a premierowy pokaz przyciągnął ponad 30 tys. widzów. Wiele osób przychodzi co roku minimum raz, bo w każdym sezonie opowieść jest inna.

Fot. Shutterstock/

W tym roku tematem pokazów jest „Książę Niedźwiedź”, czyli multimedialna adaptacja warszawskiej legendy o księciu mazowieckim, który zakochuje się w pięknej mieszczce. Pokazy odbywają się regularnie w każdy piątek i sobotę.

Multimedialne pokazy są całkowicie bezpłatne. Można je oglądać stojąc wokół fontann lub usiąść na sąsiedniej skarpie. Gdy chce się zająć najlepsze dla siebie miejsce, warto wziąć pod uwagę, że na godzinę przed rozpoczęciem pokazu już jest tłoczno.

Fontanny z wodą działają tylko od maja do września, włączane są o 8:30, a wyłączane o 22:30. Laserowe widowisko światło-woda-dźwięk można zobaczyć w każdy piątek i sobotę (od połowy maja do połowy sierpnia o 21:30, a w pozostałych terminach o 21), pokaz trwa pół godziny. Oprócz tego codziennie o 16 odbywa się trwające pół godziny wodne widowisko (bez muzyki i laserów).

Obok fontann stoi oryginalny pomnik w formie ławeczki. Upamiętnia Williama Heerleina Lindleya, który zaprojektował sieć kanalizacyjną Warszawy i w 1886 uruchomił miejskie wodociągi.

Multimedialny Park Fontann znajduje się na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na Nowym Mieście. Najlepiej przyjść tu pieszo, przyjechać komunikacją miejską lub na rowerze – może być problem z miejscem parkingowym i wyjazdem.

15. Millennium Docs Against Gravity – kultowy festiwal filmów dokumentalnych

To jeden z najlepszych i najbardziej wyjątkowych festiwali filmowych, jakie gości Warszawa. Zawsze niezapomniany i zawsze w maju. Już po raz piętnasty twórcy Millennium Docs Against Gravity będą starali się pomóc widzom zrozumieć współczesny świat. Wszystko pod hasłem „Oderwij się!”.

W programie jest ponad 100 filmów non-fiction (głównie dokumentalnych) polskich i zagranicznych twórców, w tym wiele nagradzanych na świecie. Wśród bohaterów tegorocznej edycji – m.in. Haruki Murakami, Swietłana Aleksijewicz, Grace Jones. Pokazane zostaną m.in. filmy o tym, kto cenzuruje nasze posty na Facebooku (można się zdziwić), dlaczego tak wielu z nas cierpi na chroniczne zmęczenie i jak to jest być singielką w różnych krajach świata.
By ułatwić widzom przebrnięcie przez ogromną listę filmów, organizatorzy jak co roku podzielą je na sekcje tematyczne (od ekologii po fetysze i kulturę). Festiwal to także nagrody filmowe, w tym nagroda od publiczności (na każdy obejrzany film można zagłosować po pokazie).

Już w dniu poprzedzającym, podczas gali otwarcia – 10 maja 2018 – na widzów czeka wielka filmowa przyjemność: „Film o niczym” Borisa Mitica, z narracją Iggy’ego Popa. Reżyser dosłownie postara się pokazać, jak można zrobić film o niczym. A po pokazie filmowym – koncert legendarnego zespołu Tiger Lillies w festiwalowej kawiarni Cafe Kulturalna (wstęp tylko z biletami otrzymanymi przed wejściem na galę otwarcia).
Bo Millennium Docs Against Gravity to nie tylko otwierające oczy filmy, ale też masa wydarzeń towarzyszących: koncertów, warsztatów, debat. Po raz kolejny zagości kino VR (virtual reality), odbędą się także pokazy mistrzowskie.

Festiwal w Warszawie odbywa się 11-20 maja. Filmy można obejrzeć w trzech kinach festiwalowych: Kinotece (PKiN), Lunie i Iluzjonie. Przedsprzedaż biletów startuje 27 kwietnia (istnieje możliwość zakupu biletów normalnych online). Bilety kosztują od 13 do 17 zł (w zależności od dnia i godziny). W kinach festiwalowych można kupić pakiety – przy zakupie minimum 10 biletów jeden kosztuje 12 złotych. Nie ma możliwości zwrotu zakupionych biletów. Miejsca są nienumerowane.

Równolegle wybrane filmy będzie można zobaczyć też w czterech innych miastach: Gdyni (16-24 maja), Wrocławiu (11-20 maja), Bydgoszczy (16-26 maja) i Lublinie (14-21 maja).

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: docsag.pl

Noc Muzeów – 19 maja

W maju Warszawa nie śpi, tylko zwiedza. 19 maja po raz piętnasty na stołeczne ulice wylegną masowo Warszawiacy i turyści, i ustawią się w długich kolejkach do atrakcji, które tej nocy za punkt honoru stawiają sobie zaskoczenie i oczarowanie gości. W akcji – wbrew nazwie - biorą udział nie tylko muzea i galerie, ale też wiele miejsc niedostępnych na co dzień. Co warszawska Noc Muzeów oferuje w tym roku?

Oczywiście będzie nocne zwiedzanie największych warszawskich atrakcji: Zamku Królewskiego, Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowego , Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Na liście ciekawych muzeów, które 19 maja będzie można odwiedzić przy świetle księżyca, znalazły się m.in.: Muzeum Nurkowania, Muzeum Ikon, Muzeum Warszawskiej Pragi, Neon Muzeum, Muzeum Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus.

Swoje podwoje otworzą też instytucje na co dzień mniej znane lub niedostępne, m.in. Ambasada Włoch, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Filtry Lindleya, Gabinet Prezydenta m.st. Warszawy, Komenda Główna Policji, Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Urząd Patentowy RP czy Zajezdnia Tramwajowa R1 Wola.

Fot. Shutterstock

Jak co roku jednym z największych hitów będzie zapewne możliwość zwiedzenia Fabryki Czekolady Wedla. Darmowych wejściówek jest zawsze dużo mniej niż chętnych, warto więc zawczasu śledzić fanpage Wedla, by dowiedzieć się jak je zdobyć. Zwiedzanie odbywa się za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo. Najwytrwalsi w ciągu jednej nocy mogą odwiedzić nawet kilka wybranych miejsc. Pomiędzy atrakcjami jeździ specjalna komunikacja – autobusy-ogórki.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Okazała się ogromnym sukcesem i kolejne miasta zaczęły robić podobne noce u siebie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast. W Warszawie w 2017 roku zgłosiło się ponad 230 instytucji.

Fot. Wedel

Wszystkie te miejsca możesz odwiedzić razem z Partnerem serwisu Best Western Hotels & Resorts, nocując w Best Western Poleczki Hotel Warszawa.

Pomysł na kwietniowy city break – zwiedzaj Warszawę za darmo i na rowerze

Wiosna to najlepszy moment na zaplanowanie krótkich, kilkudniowych wypadów do polskich miast. Poznawanie naszego pięknego kraju możecie rozpocząć od Warszawy, która, choć w sen zimowy nie zapada, w kwietniu naprawdę rozkwita i zaczyna tętnić życiem ulicznym.

Królewski park za darmo

Pierwsza dobra okazja, aby zwiedzić stolicę, nadarza się już na początku miesiąca. Od kwietnia będziecie mieli szansę zwiedzić najsłynniejszy park w Warszawie – Łazienki Królewskie. Odbywa się tam wówczas dzień bezpłatnego wstępu, który obejmuje wszystkie obiekty na terenie parku. Jeżeli nie uda wam się 5 kwietnia, nic straconego. Dzień bezpłatnego wstępu odbywa się w każdy czwartek.

A jest co oglądać. Poza możliwością przespacerowania się alejkami i obserwowania, jak przyroda dookoła was budzi się do życia, będziecie mogli zobaczyć cenne zabytki i perły europejskiej architektury. Koniecznie zajrzyjcie do Pałacu na Wyspie, budynku w stylu klasycystycznym, w którym znajduje się Galeria Królewskich Obrazów – obecna kolekcja liczy 140 dzieł zebranych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zachwycające są również jego wnętrza, choć od zewnątrz budynek również prezentuje się wspaniale – zwłaszcza, gdy przyjrzycie mu się z pewnej oddali, stojąc na mostku i podziwiając odbicie pałacu w tafli wody.

Pałac na Wyspie to jednak dopiero początek. Na uwagę na pewno zasługują również Stara Oranżeria z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytności oraz Teatr Królewski, który jest przykładem jednego z niewielu w Europie oryginalnych teatrów dworskich z XVIII wieku.

Fot. Shutterstock

Jeśli chcecie zobaczyć pierwszą budowlę na terenie parku, która została wzniesiona od podstaw na zlecenie samego króla Stanisława Augusta, pójdźcie do Białego Domku. W jego wnętrzach obecnie znajduje się Królewska Galeria Grafiki z rycinami przedstawiającymi sceny z „Metamorfoz” Owidiusza. Warto przyjrzeć się też zdobieniom pawilonu – zobaczycie tam pierwsze w Polsce groteski, czyli ornamenty roślinne wraz z postaciami ludzi i zwierząt.

 • Fot. Shutterstock

  Fot. Shutterstock

 • Fot. Shutterstock

  Fot. Shutterstock

 • Fot. Shutterstock

  Fot. Shutterstock

Zwiedzajcie miasto na rowerze

Zgodnie z tradycją, warszawskie rowery miejskie powróciły na ulice już na przełomie lutego i marca, więc jeśli tylko pogoda w kwietniu dopisze, koniecznie wsiądźcie na jednoślady. Nie ma lepszego sposobu na zwiedzanie Warszawy niż na rowerze. W stolicy pojawia się coraz więcej ścieżek i dróg rowerowych, dzięki czemu jazda przez miasto jest wygodna i bezpieczna.

A do tego wypożyczenie Veturilo nie jest drogie. Rejestrując się w systemie, musicie wpłacić minimum 10 złotych, ale pierwsze 20 minut jazdy zawsze jest darmowe. Rowery można wypożyczać bez podchodzenia do terminala – wystarczy zainstalować na telefonie aplikację mobilną.

Gdy już będziecie mieć rower, wybierzcie się nad Wisłę. Możecie przejechać zarówno trasą po praskiej stronie, mijając po drodze Stadion PGE Narodowy, jak i podziwiać wieżowce wznoszące się po drugiej stronie rzeki. Warto także wybrać się na przejażdżkę po odnowionych bulwarach wiślanych. Z jednej strony będziecie mieli widok na rzekę, z drugiej na wznoszące się na skarpie Stare Miasto i Zamek Królewski.

A jeżeli wolicie wycieczkę po nieco mniej miejskich terenach, pojedźcie trasą wzdłuż Wisłostrady w kierunku Młocin. Gdy już dojedziecie na północ Warszawy, droga z asfaltowej przemieni się w piaszczystą ścieżkę wśród drzew. Dojedziecie nią do Parku Młocińskiego, gdzie na koniec dnia możecie odpocząć przy ognisku – w parku znajduje się kilka miejsc specjalnie przygotowanych na rozpalenie ognia.

Bulwary Wiślane Fot. Dawid Zuchowicz/Agencja Gazeta

Zlot klasyków

Jeżeli natomiast zamiast pereł architektury wolicie oglądać perły motoryzacji, wybierzcie jubileuszowy, bo już dziesiąty, zlot mustangów. Impreza odbędzie się w sobotę 21 kwietnia, jest więc idealnym sposobem na spędzenie wiosennego weekendu w mieście.

Nawet, jeżeli na co dzień niezbyt interesujecie się samochodami, mustangom warto poświęcić uwagę. Historia tych wspaniałych aut sięga lat 60. XX wieku i nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że zasłużyły sobie na miano kultowych.

Podczas kwietniowego zlotu będziecie mieli okazję przekonać się, jak ikona motoryzacji zmieniała się na przestrzeni lat, posłuchać ryku silników, poczuć wyjątkową atmosferę „mustangowej” społeczności. I, kto wie, może zechcecie dołączyć do grona miłośników marki? W ubiegłym roku na zlocie pojawiło się ponad 200 maszyn z całej Europy, co było rekordem na tym wydarzeniu. Jest więc szansa, że wśród tylu aut znajdziecie takie, które was zachwyci i rozbudzi waszą miłość do motoryzacji.

Wystawę mustangów będzie można oglądać w samym sercu Warszawy – na placu Defilad.


Mustang Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Wszystkie te miejsca możesz odwiedzić razem z Partnerem serwisu Best Western Hotels & Resorts, nocując w Best Western Portos Hotel Warszawa.