'Czarcie' kręgi w Namibii, nawiedzony zamek w Grecji. 7 miejsc na świecie, które niepokoją naukowców

Nasza planeta obfituje w zjawiska, które przyciągają nie tylko turystów, ale przede wszystkim - naukowców. Oto 7 miejsc, które od lat dziwią i zaskakują niecodziennymi walorami.
1 Zamek Frangokastello Zamek Frangokastello istock.com

"Czarcie" kręgi w Namibii, nawiedzony zamek w Grecji. 7 miejsc na świecie, które niepokoją naukowców

Nasza planeta obfituje w zjawiska, które przyciągają nie tylko turystów, ale przede wszystkim - naukowców. Oto 7 miejsc, które od lat dziwią i zaskakują niecodziennymi walorami.

Zamek Frangokastello - Kreta, Grecja

Frangokastello to niewielka twierdza zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni czterech lat począwszy od 1371 roku. Co roku odwiedza go wielu turystów, nie tylko z racji na uwielbienie dla architektury. Panuje przekonanie, że ten średniowieczny zamek jest nawiedzany przez... duchy. Podobno co roku (17 maja), można tam zobaczyć przemieszczające się cienie. Miałyby to być zjawy wymordowanych tam niegdyś powstańców kreteńskich. Naukowcy uważają jednak, że jest to zjawisko lustrzanego odbicia i to nic innego, jak odbicie osób ćwiczących rankiem nad morzem.

2 Wodospad Wiecznego Płomienia Wodospad Wiecznego Płomienia CC BY 2.0 Flickr.com/Kim Carpenter

Wodospad Wiecznego Płomienia - USA

Wodospad Wiecznego Płomienia to fenomen przyrodniczy, który co roku przyciąga turystów. Znajduje się w Parku Chestnut Ridge, w hrabstwie Erie County stanu Nowy Jork. Swą nazwę zawdzięcza ognistemu płomykowi, który pali się tuż za spadającymi strumieniami wody, w niewielkiej szczelinie skalnej.

Jak to możliwe? Otóż pomiędzy warstwą łupków znajduje się naturalny wypływ gazu ziemnego. Jeden z nich usytuowany jest w idealnym miejscu - stosunkowo suchym i osłoniętym od wiatru, stwarzając tym samym warunki, by zapłonął "wieczny" ogień. W rzeczywistości płomień ten czasem gaśnie. Zwykle nie na długo, gdyż regularnie wzniecają go ponownie turyści.

3 Dolina Śmierci Dolina Śmierci istock.com

Dolina Śmierci - USA

Kalifornijska Dolina Śmierci znana jest z wędrujących kamieni - niecodziennego zjawiska, które przez lata stanowiło dla naukowców zagadkę. Od lat 50-tych próbowano dowiedzieć się, jak to możliwe, by głazy samoistnie się przemieszczały.

Dopiero niedawno, w 2013 r., rozwiązano zagadkę. Otóż kamenie w rzeczywistości ślizgają się na cienkich płatach lodu. Aby zjawisko mogło wystąpić, dno doliny musi pokryć się konkretnej grubości warstwą wody, która w mroźną noc zamarza. W ciągu dnia lód pęka, tworząc pływające po powierzchni wody płaty. W takiej sytuacji wystarczy, że powieje lekki wiatr, by poruszyć lód, a wraz z nim również kamienie.

4 Kamienny Las Kamienny Las istock.com

Kamienny Las - Chiny

Te niesamowite formacje skalne można zobaczyć w południowo-zachodnich Chinach, w prowincji Junan. Wyglądem przypominają zwierzęta, grzyby, rośliny. Według legendy, "Nieśmiertelni" (zgodnie z mitologią chińską: ośmiu mędrców, którzy za życia posiedli nadprzyrodzone zdolności) roztrzaskali jedną z gór w drobne kawałki,  by stworzyć miejsce sprzyjające zakochanym parom, pragnącym ukryć się przed światem.

Rzeczywistość jest równie niesamowita, niestety mniej romantyczna. Kamienny Las powstawał bowiem na skutek wypiętrzenia się skał przez ruchy Ziemi. Stopniowo skały te pękały, częściowo zostały rozpuszczone i wymyte przez wodę. Najniższe są wielkości dorosłego człowieka. Najwyższe odpowiadają 8-piętrowym budynkom!

5 Namibia Namibia istock.com

"Czarcie kręgi" - Namibia

Specyficzne kręgi, zwane potocznie "czarcimi", znajdują się na Pustyni Namib w Namibii. Przez miejscową ludność są uznawane za dzieło duchów lub czarowników, natomiast według naukowców jest to prawdopodobnie "wina" termitów. Owady te zjadają korzenie traw, zabijając rośliny, zanim zdążą wypuścić pędy. Dzięki temu stwarzają sobie suchą przestrzeń, co pomaga im przeżyć.

Nie wyklucza się jednak, że za powstawanie kręgów mogą być odpowiedzialne inne, niezbadane dotąd czynniki, np. grzyby lub bakterie.

Komentarze (35)
'Czarcie' kręgi w Namibii, nawiedzony zamek w Grecji. 7 miejsc na świecie, które niepokoją naukowców
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • iarna

  Oceniono 18 razy 16

  Większość pierdół wygadywanych przez ludzi i określanych jako "cud" daje sie w miarę dobrze wyjaśnić naukowymi metodami. Reszta niewyjaśnionych jest kwestią czasu - obserwacja, analiza i odpowiedni donbór narzędzi badawczych.

 • kniazwitold

  Oceniono 15 razy 9

  Zjawiska naturalne powodują rozdziawione gęby ciemnoty w redakcji i nazywanie tego CUDEM?

 • mikron

  Oceniono 10 razy 8

  trochę nie kapuję, dlaczego te miejsca, w których występują wyjaśnione przez naukowców zjawiska, mają być naukowców niepokojące.
  Naukowcy niepokoją się, że źle wyjaśnili? A może jedni naukowcy wyjaśnili, a inni nie, więc teraz ci drudzy są zaniepokojeni, że sami na to nie wpadli i się nie nadają do naukowej roboty?
  Dosyć zagadkowa to sprawa, co też autor artykułu miał na myśli.
  Jestem zaniepokojony.

 • szejski

  Oceniono 6 razy 6

  Zdjęcie nr 3.
  Skoro kamienie ślizgają się na lodzie, który z kolei pływa po wodzie, to skąd wzięła się ta rynna wyryta w gruncie?

 • jottsp

  Oceniono 10 razy 6

  platy lodu na ktorych slizgaja sie kamienie jakos malo przekonuja - musialy by miec mala powierzchnie i obejmowac tylo sam "spod' kamienia (co widac po sladach) co daje mniejszy udzwig , no i w dalszym ciagu jest pytanie: skad slady - skoro kamien na placie lodu ma sie slizgac na warstewce wody ??? mala sila o ktorej w objasnieniu sugerujacym ze lekki wiatr przesuwa kamien nie pasuje do sladu ktory widac ze powstaje z oddzialywania na podloze: wygladzaniae piasku pod kamieniem i jego przemieszczanie na obrzezach.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 5 razy 3

  "W wodzie tej znaleziono niesamowicie odporne mikroorganizmy"
  A dlaczego nie "strasznie odporne", "odporne jak diabli" czy też "potwornie odporne"?
  Wszak to określenia godne gospodyń domowych a to dla nich jest ten portal.
  Niech Wam rozum niesamowicie odporny będzie :-)

 • captain_planet

  Oceniono 13 razy 3

  Naukowców żadne z tych zjawisk nie niepokoi. Zaniepokojone mogą poczuć się średnio rozgarnięte gospodynie domowe i przegrywy, siedzące non stop przed kompem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX