Turystyka medyczna: dokąd Polacy wyjeżdżają się leczyć?

Co roku do Polski przyjeżdża kilkaset tysięcy turystów medycznych. Są to głównie pacjenci z Europy Zachodniej, którzy cenią poziom naszych usług, a ich ceny są dla nich niższe niż w kraju pochodzenia. Coraz częściej ten rodzaj turystyki zaczynają uprawiać także Polacy.
Tężnie w Ciechocinku Tężnie w Ciechocinku Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta

Turystyka medyczna: dokąd Polacy wyjeżdżają się leczyć?

Co roku do Polski przyjeżdża kilkaset tysięcy turystów medycznych. Są to głównie pacjenci z Europy Zachodniej, którzy cenią poziom naszych usług, a ich ceny są dla nich niższe niż w kraju pochodzenia. Coraz częściej ten rodzaj turystyki zaczynają uprawiać także Polacy. Od 2013 roku, odkąd działa ustawa transgraniczna, która pozwala nam leczyć się z dofinansowaniem NFZ na terenie całej Unii, renesans swój przeżywa turystyka medyczna. Gdzie wyjeżdżamy i jakie schorzenia najbardziej opłaca się leczyć zagranicą?

NFZ finansuje zagraniczne leczenie, jeśli w Polsce nie można wykonać danego zabiegu lub za długo trzeba na niego czekać, a to u nas częsty problem. W niektórych krajach zabiegi są o tyle tańsze, że warto zorganizować podróż na badanie nawet na własną rękę. W innych, wcale nie jest taniej, ale można leczyć rzadkie schorzenia. Wyjazd leczniczy warto połączyć z turystycznym, a po zabiegach zobaczyć najpiękniejsze miejsca w danym kraju.

praga praga Fot. Shutterstock

Słowacja, Czechy

Te dwa kraje stają się coraz bardziej popularne wśród Polaków z chorobami oczu. U południowych sąsiadów można przede wszystkim profesjonalnie i w dobrej cenie wyleczyć zaćmę. Licznie przybywają tu także pacjenci poszukujący niedrogich usług dentystycznych i ortodontycznych. Wiele osób decyduje się na badania i zabiegi, nierefundowane przez NSZ, bo nawet odliczając koszty dojazdu, na własną rękę wychodzą one taniej niż w Polsce. Po odbytych wizytach i przeprowadzonych zabiegach, warto zarezerwować jeszcze kilka dni na zwiedzanie. Poza stolicami, Czechy i Słowacja to malownicze krajobrazy, tajemnicze zamki i małe, senne wioski, w których czas się zatrzymał.

Niemcy Poczdam - Pałac Sanssouci / fot. shutterstock Niemcy Poczdam - Pałac Sanssouci / fot. shutterstock Niemcy Poczdam - Pałac Sanssouci / fot. shutterstock

Niemcy, Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych i Niemczech nie jest oczywiście taniej niż w Polsce, ale można tam wykonywać wiele zabiegów rzadkich schorzeń, których leczenie nie jest jeszcze możliwe w naszym kraju. Tak się dzieje na przykład w przypadku różnego typu chorób układu krwionośnego u dzieci. W takiej sytuacji wyjazd może zostać zrefundowany przez NFZ. Jeśli możesz pozwolić sobie na przynajmniej kilka dni więcej, skorzystaj z tej okazji i zobacz jak najwięcej. Stany Zjednoczone to energetyczne metropolie i cuda natury, jakich nie zobaczysz nigdzie indziej. Zamki na wzgórzach, doskonałe piwa i jedzenie i ważne miejsca związane z historią - chociażby dla tych rzeczy, warto odkrywać Niemcy.

Kapadocja Kapadocja Fot. Moyan Brenn CC BY ND / Flickr.com / aigle_dore

Turcja

Turcja jest obecnie jednym z najbardziej popularnych kierunków turystyki medycznej ze względu na wyjątkowo niskie ceny w porównaniu z wysoką jakością oferowanych usług. Tutejsze szpitale dysponują nowoczesnym sprzętem medycznym, dlatego przyjeżdżają tu pacjenci z całego świata. Można tu tanio operować i leczyć schorzenia z zakresu kardiologii, onkologii, ortopedii, chirurgii plastycznej, a także stomatologii. Implanty stomatologiczne kosztują tutaj równowartość około tysiąca dolarów. W państwach zachodnioeuropejskich jest to zazwyczaj trzy razy więcej. Po wykonaniu zabiegu można zrobić sobie przyjemność i zwiedzić najciekawsze miejsca w Turcji, jak na przykład fascynujący, stojący w rozkroku między Europą i Azją Stambuł czy tufowe miasta Kapadocji.

Rio de Janeiro, Brazylia Rio de Janeiro, Brazylia Rio de Janeiro/Fot. Shutterstock

Brazylia

Brazylia jest najpopularniejszym obecnie kierunkiem wśród tych, którzy pragną chirurgicznie poprawić sobie urodę. Poza tym, że brazylijskie kliniki dysponują wysokiej jakości sprzętem umożliwiającym operacje plastyczne, ceny są tu konkurencyjne, szczególnie kiedy kurs reala brazylijskiego jest niski. Na razie brakuje danych, ilu Polaków korzysta z możliwości tego typu zabiegu w Brazylii, ale jest to kierunek, na który na pewno warto zwrócić uwagę.

Wielki Plac w Brukseli Wielki Plac w Brukseli fot. Francisco Antunes (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Belgia

Do Belgii wyjeżdżają czasem Polki w ciąży, aby wykonać skomplikowane zabiegi na płodzie. Można tu w szczególności skorygować przepuklinę przeponową. To groźna choroba, która wynika z wrodzonej wady genetycznej płodu. W Belgii można tę wadę usunąć podczas zabiegu przeprowadzanego wewnątrz organizmu mamy, co zwiększa szansę na przeżycie o około kilkanaście procent. Poza stresującymi zabiegami, warto będąc w Brukseli zrobić też coś dla przyjemności i relaksu.

Infografika

Pierwszy wygląda tak:

Drugi tak:

Loading...

Loading...

Który lepszy?

Komentarze (17)
Turystyka medyczna: dokąd Polacy wyjeżdżają się leczyć?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • popijajac_piwo

  Oceniono 24 razy 14

  Nasi lekarze też tam niedługo wyjadą. Tu zostaną tylko kościoły i czarnobyle z waty leczące wodą święconą...

 • Gość: Ignac

  Oceniono 16 razy 10

  NFZ płaci za leczenie za granicą tylko w okrojonym zakresie,po operacji zaćmy w Polsce szpital dostał za operację na jednym oku 2860,za dwa 5720 złotych(informacja z ZIP-Zintegrowany Informator Pacjenta) na stronach internetowych,natomiast po operacji w Czechach kolega dostał zwrot w wysokości 4500 złotych za parę oczu,jak widać oszukiwanie ludzi to już rutyna,różnica jest znaczna bo 1220 złotych to nie jest jakieś tam parę groszy. Pewnie na wszystkim kantują aby starczyło na 500+ .

 • dobrylos

  Oceniono 11 razy 9

  W przygranicznym czeskim miescie Nachod koło Kudowy Zdroju szpital oferuje usuwanie zaćmy od zaraz.Obsługa polska ,warunki idealne i pełen komfort.Jedynie to trzeba znależc sobie noclegwkudowie.

 • Irena Wyrwas

  Oceniono 14 razy 8

  jak się u nas lekarze podporządkowują klecho to niech tylko klechów leczą ,a pozostali za granicą

 • egon_olssen

  Oceniono 6 razy 6

  Szkoda, że autor pisze bzdury na których się nie zna. Przepuklina przeponowa nie jest wadą genetyczną, zabieg na płodzie nie leczy wady tylko poprawia warunki anatomiczne i umożliwia prawidłowy rozwój płuc. A na dokładkę takie zabiegi wykonuje się tez w Warszawie
  Dodatkowo - za leczenie poza granicami UE (USA, Brazylia, Turcja) NFZ nie zwraca

 • wejsunek35

  Oceniono 8 razy 6

  W kraju, które działa tylko teoretycznie zwykłe chamstwo i cwaniactwo jest traktowane jako zaradność.

 • dublet

  Oceniono 8 razy 2

  Żond i Partia robio wszysko rzeby Polako rzyło sie lepiej a une so nie wdzienczni i jerzdrzo sie leczyć zagranice! To pewnie ci pod ludzie co o nich muwił pan prezes!

 • Gość: jan72

  Oceniono 1 raz 1

  Dla taty organizowałem leczenie za granica w Czechach - Czesi byli bardzo mili i mam wrażenie że grupę Polaków potraktowali z większą przychylnością (czyli jest lepiej niż w Niemczech o których ktoś już pisał w komentarzach). Wyjazd zorganizowałem przez firmę leczsiezagranica.pl i było to bardzo sprawne - badanie w Warszawie, wyjazd rano do Czech a wieczorem powrót, następnego dnia badanie u okulisty w Warszawie. Przy tak dobrym poziomie obsługi wcale się nie dziwię że ludzie jeżdżą zamiast czekać po 2 lata.

 • Oceniono 8 razy 0

  ja lecze zeby w prywatnej klince w szczczecinie nazwy nie podam ale w tej klinice dominujacym pacietem jest obywatel niemiec, czasem odnosze wrazenie ze mimo ze ponosze tak jak oni te same koszty to jestem po prostu olewany; dlatego ze priorytetem tej kliniki jest obsluga pacjentow z niemiec

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX