Czechy zamki - Konopiste

Czechy zamki - Konopiste / Shutterstock

Czechy zamki - Konopiste

Zamek Konopiste na wysokim wzgórzu, w pięknym parku nad jeziorem, należy do najczęściej odwiedzanych w Czechach. Wzniesiono go w 1300 r. - średniowieczne czasy przypomina dziś cylindryczna wieża, w której niegdyś więziony był król Wacław IV, oraz głęboka fosa, gdzie do niedawna trzymano niedźwiedzie. W XIII i XIV w. obiekt kilkakrotnie przebudowywano.

Czechy zamki. Neogotycki charakter nadano budowli po roku 1889, kiedy stała się własnością następcy tronu Austro-Węgier, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda d'Este. Arcyksiążę wraz z żoną Zofią z rodziny Chotków przebywał w zamku regularnie, oddając się swojej największej pasji - polowaniu. Zanim zginął w 1914 r. podczas zamachu w Sarajewie, pobił chyba wszelkie myśliwskie rekordy: uśmiercił ponad 150 tys. zwierząt, a upolowane trofea kazał wypchać, tworząc w ten sposób bogatą kolekcję. Po śmierci arcyksięcia wszystkie prace renowacyjne wstrzymano, a posiadłość przeszła w ręce jego dziedziców - Hohenbergów. Po rozpadzie Austro-Węgier zamek stał się własnością państwa czechosłowackiego.

Czechy zamki. Turyści oglądają przede wszystkim olbrzymią kolekcję wypchanych zwierząt i broni myśliwskiej, a ponadto pomieszczenia mieszkalne z renesansowymi meblami i słynną miśnieńską porcelaną oraz salon księżnej Zofii. Z salonami południowego skrzydła i strzelnicą, w której zgromadzono automatyczne tarcze z przełomu XIX i XX w., zapoznaje trasa I. Najstarszą, północną część zamku, z arsenałem i kaplicą, prezentuje trasa II, która dodatkowo umożliwia zwiedzenie muzeum św. Jerzego (od strony zamkowych tarasów), z największą w Europie kolekcją rekwizytów związanych ze świętym, zebraną przez Franciszka Ferdynanda. Trasa III wiedzie przez salony mieszkalne Franciszka Ferdynanda, ulokowane na trzecim piętrze. Przeciwnicy wycieczek zorganizowanych mogą samodzielnie zwiedzić wspomnianą strzelnicę i muzeum św. Jerzego, a także niewielką palmiarnię (skleník) oraz wystawę z okazji 105. rocznicy ślubu Franciszka Ferdynanda z Zofią Chotek (południowy taras).

Innego typu ciekawostką jest Muzeum motocykli, mieszczące się w białym pawilonie nieopodal parkingu i prezentujące głównie historię firmy Jawa z pobliskiego Týnca nad Sázavou oraz wyścigów motocyklowych w XX stuleciu.

Komentarze (30)
Zaloguj się
 • Gość: turysta

  Oceniono 10 razy 6

  duza kultura w stosunku do rowerzystów, sporo malo ruchliwych tras . , nie mówiac juz o tym ze w Czechach (ale tez i na Wegrzech, Austrii, NIemczech, Słowacji) spokojnie zjesz posilek, napijesz sie wina , jedziesz i nie wyladujesz z rowerem na policyjnym dołku tracac nerwy i prawo jazdy co jest wymyslem unikalnym w Polsce (natomiast jazdy samochodem pod wplywem absolutnie nie polecam )

 • Gość: ksiadztezczlowiek

  Oceniono 7 razy 5

  Gdzie jest mapka lokalizujaca te wszystkie zamki?

  A tak dodam, ze brakuje najladniejszego, he he, gazeto? A mianowicie zamek Hluboká nad Vltavou!

 • sh4effie23ld

  Oceniono 5 razy 5

  Rzeczywiście, zamki w Czechach przyciągają. Podoba mi się zwłaszcza zamek w Nowym Mieście nad Metują. Ogólnie większość jest odnowiona, brakuje mi jednak starych, oryginalnych i zabytkowych ruin, bo takie najbardziej lubię, pokazujące to co w budownictwie zamków najpiękniejsze.
  Fajnie prezentuje się zamek w Rytrze - Beskid Sądecki - ruiny są klimatyczne a widoki bardzo ładne: www.beskidsadecki.eu/index.php?id=sadecki_miejscowosci&sk=Rytro

 • Gość: pepe

  Oceniono 4 razy 4

  fajny jest też zamek Kost.

  Zastanawia mnie gdzie de facto znajduje się pierwszy z opisanych zamków..:"Zamek Karlstejn, na zachód i południe od Pragi(...)" - to na zachód czy na południe? czy może na południowy zachód?

 • kliszczak1

  Oceniono 5 razy 3

  Piękne te zamki. Widać, że są zadbane, odnowione. Szkoda, że w Polsce nie o wsyzstkie tak sie dba ale i my nie mamy się czego wstydzić - Wawel, Malbork, Ksiaż, Pieskowa Skała i wiele wiele innych :)
  _ _
  Kościelec - najpiękniejsza polska góra?

 • Gość: ssk

  Oceniono 1 raz 1

  Ale bzdura najpiękniejszy zamek w Czechach to Chluboka,. Jak można było go pominąć.

 • Gość: Czech

  0

  Pernsztejn!!!! i Trosky, i Bezdez!!!

 • wujcio44

  0

  "W zamku tym, wzniesionym przez cesarza Czech Karola VI..."

  "Wzniesiono go w 1300 r. [...] W XIII i XIV w. obiekt kilkakrotnie przebudowywano..."

  Boszsz, co za nieuk to pisał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX