TOP 9: Najpiękniejsze zamki w Czechach

Pascal. Przewodnik Ilustrowany - Czechy
08.08.2012 13:18
A A A
Czechy to kraj wyżynny i górzysty. Takie ukształtowanie terenu sprzyjało budowie zamków. Czesi mogą się pochwalić imponującą liczbą budowli tego typu. Pasjonaci średniowiecznej historii znajdą w Czechach liczne ruiny warowni. Miłośnicy architektury z kolei na pewno nie będą zawiedzeni spacerowaniem korytarzami odrestaurowanych zamków, z których wiele zdobi czeskie miasta i miasteczka.

Czechy zamki - Karlstejn / Shutterstock

Czechy zamki - Karlstejn

Zamek Karlstejn, na zachód i południe od Pragi, to najsłynniejszy zamek w Czechach. W zamku tym, wzniesionym przez cesarza Czech Karola VI w poł. XIV w., miały być przechowywane czeskie klejnoty królewskie, najważniejsze dokumenty i relikwie. Budowa zamku trwała zaledwie 9 lat (1348-1357). Ciężkie chwile zamek przeżył podczas wojen husyckich - był bezskutecznie oblegany 7 miesięcy. Na początku I poł. XVI w. Karlstejn został rozbudowany, ale później stracił na znaczeniu i popadł w ruinę. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza kompleksowej przebudowie dokonanej pod koniec XIX w. przez wybitnego architekta Josefa Mockera.

Dojście do zamku. Pnąc się pod górę ulicą, warto zwłaszcza najmłodszym pokazać kilka ciekawostek. W barokowej farze z połowy XVIII w. mieści się muzeum Ceske betlemy. Do wejścia zachęcają dwie rzeźby mężczyzn, którzy kręcąc głowami, niosą wielką kiść winogron. Zgromadzono tu ponad 20 szopek wykonanych z przeróżnych materiałów, np z chleba czy cukru. Tuż poniżej zamku można obejrzeć Muzeum figur woskowych.

Czechy zamki. Wiele osób twierdzi, że Karlstejn znacznie lepiej wygląda z zewnątrz niż od środka. Do zwiedzania wnętrz może zniechęcić cena, inna dla cudzoziemców, a inna dla Czechów. Na szczęście różnice ostatnio się zmniejszyły, poza tym zawsze można wybrać trasę z czeskim wykładem.

W Karlstejnie na turystów czekają: pałac cesarski, Wieża Mariańska, kościół NMP oraz najważniejsza część zamku - Wielka Wieża, a w niej kaplica Krzyża Świętego.

Czechy zamki. Kaplica Krzyża Świętego, największy skarb Karlstejnu, odznacza się niezwykle bogatym wystrojem. Jej wnętrze zdobi m.in. 2200 szlifowanych kamieni półszlachetnych oraz pozłacane sklepienie przypominające niebo. Znajduje się tam 130 naściennych tablicowych obrazów mistrza Teodoryka o specyficznym, nasyconym kolorycie z ok. 1360 r., jak i dwuskrzydłowy włoski ołtarz Tommasa de Modeny z XIV w.

Wycieczki do kaplicy są limitowane - najlepiej wcześniej zarezerwować termin. To właśnie tutaj przechowywano królewskie insygnia. Turyści, którym nie uda się obejrzeć niezwykłej kaplicy, mogą zwiedzać pozostałe obiekty - komnaty pałacu cesarskiego, Wieżę Mariańską, w której skarbcu przechowywana jest replika korony św. Wacława, oraz kościół NMP z kaplicą pw. św. Katarzyny, gdzie szukał odosobnienia, modlił się i skąd nieraz wydawał rozkazy Karol IV. ściany osobistej kaplicy cesarza są również inkrustowane drogocennymi kamieniami.

Czechy zamki. Na prawo od kasy w zamku prowadzą w dół schody, którymi dochodzi się do miejsca zwanego Wieżą Studzienną. Wewnątrz można zajrzeć (przez kratę) w otchłań zamkowej studni (78 m głębokości, dzięki oświetleniu widoczna w całości). Zachował się skomplikowany drewniany mechanizm, który służył do wyciągania wody.

.

Zobacz także
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • Gość: turysta

  Oceniono 10 razy 6

  duza kultura w stosunku do rowerzystów, sporo malo ruchliwych tras . , nie mówiac juz o tym ze w Czechach (ale tez i na Wegrzech, Austrii, NIemczech, Słowacji) spokojnie zjesz posilek, napijesz sie wina , jedziesz i nie wyladujesz z rowerem na policyjnym dołku tracac nerwy i prawo jazdy co jest wymyslem unikalnym w Polsce (natomiast jazdy samochodem pod wplywem absolutnie nie polecam )

 • Gość: ksiadztezczlowiek

  Oceniono 7 razy 5

  Gdzie jest mapka lokalizujaca te wszystkie zamki?

  A tak dodam, ze brakuje najladniejszego, he he, gazeto? A mianowicie zamek Hluboká nad Vltavou!

 • sh4effie23ld

  Oceniono 5 razy 5

  Rzeczywiście, zamki w Czechach przyciągają. Podoba mi się zwłaszcza zamek w Nowym Mieście nad Metują. Ogólnie większość jest odnowiona, brakuje mi jednak starych, oryginalnych i zabytkowych ruin, bo takie najbardziej lubię, pokazujące to co w budownictwie zamków najpiękniejsze.
  Fajnie prezentuje się zamek w Rytrze - Beskid Sądecki - ruiny są klimatyczne a widoki bardzo ładne: www.beskidsadecki.eu/index.php?id=sadecki_miejscowosci&sk=Rytro

 • Gość: pepe

  Oceniono 4 razy 4

  fajny jest też zamek Kost.

  Zastanawia mnie gdzie de facto znajduje się pierwszy z opisanych zamków..:"Zamek Karlstejn, na zachód i południe od Pragi(...)" - to na zachód czy na południe? czy może na południowy zachód?

 • kliszczak1

  Oceniono 5 razy 3

  Piękne te zamki. Widać, że są zadbane, odnowione. Szkoda, że w Polsce nie o wsyzstkie tak sie dba ale i my nie mamy się czego wstydzić - Wawel, Malbork, Ksiaż, Pieskowa Skała i wiele wiele innych :)
  _ _
  Kościelec - najpiękniejsza polska góra?

 • Gość: ssk

  Oceniono 1 raz 1

  Ale bzdura najpiękniejszy zamek w Czechach to Chluboka,. Jak można było go pominąć.

 • Gość: Czech

  0

  Pernsztejn!!!! i Trosky, i Bezdez!!!

 • wujcio44

  0

  "W zamku tym, wzniesionym przez cesarza Czech Karola VI..."

  "Wzniesiono go w 1300 r. [...] W XIII i XIV w. obiekt kilkakrotnie przebudowywano..."

  Boszsz, co za nieuk to pisał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX